E. Heger chce z vedy, výskumu a inovácií urobiť premiérsku tému

07.06.2021

Bratislava 7. júna (TASR) - Vláda sa zasadí za lepšie financovanie vysokých škôl. V pondelok počas tlačovej konferencie to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) po tom, ako sa stretol s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a Slovenskej akadémie vied (SAV). Poukázal aj na to, že pandémia ukázala, že veda a výskum majú nezastupiteľnú úlohu a je potrebné im venovať nielen značnú pozornosť, ale aj financie. Zároveň ich chce "vyzdvihnúť na najvyššie poschodie" a urobiť z toho premiérsku tému.
      
Heger poukázal, že veda bola dlhé roky na pokraji záujmu politikov a aj napriek tomu tu pôsobia špičkoví vedci. SRK aj SAV označil za kľúčové články spoločnosti, s ktorými chce do budúcnosti diskutovať. "Pandémia nám ukázala, že veda a výskum má nezastupiteľnú úlohu, a preto je dôležité a potrebné, aby sme jej venovali značnú pozornosť a aj investície," povedal Heger.
      
"Veda, výskum a inovácie sú veľká budúcnosť, pretože práve v tejto téme je ukrytá úspešná budúcnosť Slovenska," uviedol premiér. Podľa neho je potrebné identifikovať priority, ktoré sú stanovené aj v programovom vyhlásení vlády i v pláne obnovy.
      
Premiér poukázal, že pri vysokých školách sa často hovorí o efektivite. "Ako Slovensko máme obmedzené zdroje, a preto je dôležité, aby sme sa zhodli, ktoré sú tie odbory, do ktorých investovať môžeme a do ktorých investovať budeme a ktoré sú potrebné pre rozvoj Slovenska," zhodnotil Heger. Dodal, že je potrebné sa spoločne zasadiť za to, aby sa na Slovensko začali vracať zo zahraničia študenti.
      
Podľa premiéra je dôležité prilákať vedcov a pedagógov zo zahraničia, či už budú zo Slovenska alebo z iných krajín. "Ako vláda sa zasadíme o lepšie financovanie vysokých škôl a celkovú zmenu financovania aj na základe hodnotenia vysokých škôl a ich výkonnosti. Špecifická pozornosť bude venovaná aj tvorbe podmienok pre skvalitňovanie pedagogickej a vedeckej činnosti," dodal. Je rád, že plán obnovy ráta aj s financiami do oblasti vedy, výskumu a vysokého školstva. Priblížil, že na reformy vysokého školstva je vyčlenených 213 miliónov eur, na podporu vedy, výskumu a inovácie 633 miliónov eur.
      
Prezident SRK Rudolf Kropil víta, že na stretnutí s premiérom mohli prezentovať priority SRK, medzi ktoré patrí kvalita vzdelávania na vysokých školách. Podotkol, že sa musí zlepšiť celková infraštruktúra vysokého školstva v krajine a zlepšiť podmienky študentov na štúdium, ale aj na bývanie. Verí, že financovanie vysokých škôl bude v režime, ktorý je porovnateľný s financovaním v krajinách V4.
      
"Dlhodobo si myslíme, že vzdelávanie, veda, výskum a inovácie sú jedna reťaz, ktorá musí na seba nadväzovať a pokiaľ táto reťaz nie je prioritnou témou premiéra a štátu, tak to dopadne tak, ako to dopadlo v predošlých rokoch," poznamenal predseda SAV Pavol Šajgalík. Aby Slovensko mohlo byť úspešnou, inovatívnou krajinou, potrebujeme podľa Šajgalíka dostať do obehu kvalitné výsledky a kvalitných ľudí. Tiež prízvukoval dôležitosť návratu slovenských vedcov späť zo zahraničia. Dodal, že sa nebojí ani internacionalizácie.
   
28594