E. Heger: Odchod od ruských energií musí byť technicky zrealizovateľný

11.05.2022

Bratislava 11. mája (TASR) – Slovensko sa odstrihne od ruskej ropy a plynu čo najskôr, táto zmena však musí byť pripravená a technicky zrealizovateľná. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). V súčasnosti EÚ rokuje o embargu na dovoz ruskej ropy. Pre Slovensko a niektoré ďalšie krajiny by predbežne mohla platiť časovo obmedzená výnimka.

"Chceme sa odstrihnúť čo najskôr. To je postoj Slovenskej republiky, ale musí to byť technicky zrealizovateľné," povedal Heger. O technickým možnostiach a časovom horizonte zmeny dodávateľa energií sa podľa neho v súčasnosti v EÚ vedú odborné diskusie. Stredoeurópske krajiny sú podľa Hegera v nevýhode, pretože nemajú prístup k moru, a preto nemôžu dovážať ropu a plyn tankermi.

Slovensko pôvodne požadovalo na embargo dovozu ruskej ropy trojročnú výnimku, v súčasnosti sa hovorí o kratšom období. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si myslí, že by sme na troch rokoch mali trvať. "Myslím si, že by sme určite mali požadovať tri roky. Považujem za veľkú chybu to skracovať. Ukrajine to nepomôže, nám to môže významne uškodiť. Ale ak premiér prijme politické rozhodnutie spolu s ostatnými premiérmi, budem to rešpektovať," dodal Sulík.

29316