Eduard Heger: EÚ sa musí úplne a čo najskôr odpojiť od ruských zdrojov energie

10.03.2022

Versailles 10. marca (TASR) - Európska únia sa musí úplne a čo najskôr odpojiť od ruských energií vrátane jadrového paliva, povedal slovenský premiér Eduard Heger vo štvrtok pred summitom lídrov krajín EÚ vo francúzskom Versailles.

"Pracujeme na tom, aby sme čo najskôr dokázali zabezpečiť alternatívne (zdroje) plynu, ropy a jadra," povedal Heger s tým, že Bratislava tieto plány koordinuje s Európskou komisiou.

Energetické potreby eurobloku sa dajú podľa Hegera vyriešiť prostredníctvom rokovaní založených na "solidarite demokratického sveta". Ruskú agresiu na Ukrajine odsúdilo 141 štátov, pripomenul premiér.

"Dnes je svet jednotný a keď túto jednotu a solidaritu a súdržnosť udržíme, tak tie energie nemusia nevyhnutne výrazne rásť," povedal Heger. Pre zvládnutie prechodného obdobia bude podľa jeho slov užitočná podpora bohatších krajín.

"Zároveň potrebujeme pochopiť, že po vojne je to o verejných investíciach... pretože chceme ochrániť našich občanov, nikto z nás nechce vystaviť našich občanov nejakému neúnosnému riziku. Práve preto je dôležitá tá solidarita a súdržnosť. Lebo aj dnes máme veľmi bohaté štáty, ktoré vedia pomôcť tým, ktoré pomoc potrebujú v rámci zvládnutia prechodného obdobia," vysvetlil premiér.

"Potrebujeme konať rýchlo a tak, aby sme zastavili (ruského prezidenta Vladimira) Putina, a nielen zastavili, ale aby skončil v politike a vo vedení Ruskej federácie," zdôraznil Heger.
29201