Eduard Heger na rokovaní s prezidentom USA: Slovensko podporuje územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny

10.12.2021

Americký prezident Joe Biden dnes hovoril s krajinami tzv. Bukureštskej deviatky o rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V súvislosti so situáciou na Ukrajine či na bieloruských hraniciach zdôraznil, že jeden národ nemá právo hovoriť druhému, aby menil svoje hranice či akú má robiť politiku. Prezident USA svojich partnerov opakovane uistil o silnej podpore bezpečnosti a o tom, že všetky kroky, ktoré v tomto smere USA urobia, budú úzko konzultovať so všetkými spojencami. "Bezpečnosť Európy je aj bezpečnosťou USA," vyhlásil Joe Biden.

"Sme znepokojnení z ruskej vojenskej prítomnosti v blízkosti ukrajinských hraníc. Ide o vážnu hrozbu a my ju nemôžeme podceňovať," povedal počas diskusie predseda vlády SR Eduard Heger. Amerického prezidenta informoval o intenzívnej spolupráci Slovenska s Ukrajinou a zdôraznil, že naša krajina podporuje územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny. "Odkaz zo zasadnutia Európskej rady v Bruseli, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň, musí byť rovnako tvrdý, ako sú Spojené štáty v bezprecedentných ekonomických či bezpečnostných sankciách, ktoré by nasledovali v prípade, ak by sa Rusko rozhodlo zaútočiť na Ukrajinu," uviedol Eduard Heger.

Slovenský premiér ocenil, že americký prezident o situácii nehovorí len s veľkými hráčmi, ale aj s krajinami na východnej hranici NATO, ktoré majú právom najväčšie obavy z aktuálnych bezpečnostných hrozieb.

Bukureštská deviatka združuje štáty V4, pobaltské štáty, Rumunsko a Bulharsko, teda krajiny ležiace na východnej hranici NATO. Po prvýkrát sa zoskupenie stretlo na úrovni hláv štátov v Bukurešti v roku 2015.
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR


29024