Eduard Heger: Pomoc utečencom zvládame aj vďaka skvelej spolupráci štátu, dobrovoľníkov, MVO a cirkví

02.03.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger v stredu 2. marca 2022 v noci navštívil hranicu s Ukrajinou, aby sa oboznámil s najaktuálnejším vývojom utečeneckej vlny. Informoval sa o práci jednotlivých zložiek policajného či hasičského zboru, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, ale aj o činnosti dobrovoľníkov, ktorí priamo na hraniciach pomáhajú utečencom prichádzajúcim z Ukrajiny.

„Po prvýkrát som tu bol v piatok, dnes, po piatich dňoch vidím, že veci každým dňom fungujú lepšie a lepšie, pohyb cez hranice je plynulejší. Nikto z nás pred pol rokom nečakal, že takáto situácia by na našich hraniciach mohla vypuknúť, som preto vďačný všetkým ľuďom, ktorí sú tu a pomáhajú. Spolupráca štátu, dobrovoľníkov, mimovládnych organizácií a cirkví či kňazov je krásnou ukážkou toho, ako dobre môžu veci fungovať. Dnes v praxi vidíme príslovie: “v núdzi poznáš priateľa”. Štát ho v týchto ľuďoch, organizáciách našiel,“ vyhlásil Eduard Heger.

Premiér hovoril priamo s ľudmi utekajúcimi pred vojnou, zaujímal sa o priebeh ich cesty do bezpečia na Slovensku. „Životné situácie a príbehy ľudí, ktorí prechádzajú hranicami, nie sú vôbec jednoduché. Preto potrebujú naše prijatie, pochopenie a pomoc,“ zdôraznil Eduard Heger. Premiér sa tiež pripojil k dobrovoľníkom, spolu s ktorými triedil a balil rôzne predmety každodennej potreby, ktoré neskôr poputujú priamo k utečencom.

Aktuálne je situácia na hraničných priechodoch už pokojnejšia v porovnaní s predchádzajúcimi dňami. „Bol vytvorený špeciálny pruh pre ženy s deťmi, samostatný pruh je aj pre ľudí prichádzajúcich z tretích krajín. Snažíme sa zabezpečiť ich prepravu a repatriáciu aj v spolupráci s veľvyslanectvami jednotlivých krajín,“ informoval Eduard Heger.

V koordinačnom stredisku, ktoré vzniklo na Úrade hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach a rieši plynulý chod na hraničných priechodoch, sa predseda vlády zaujímal o to, ako vieme už na hraniciach ľuďom utekajúcim z vojnovej zóny pomôcť a uľahčiť im prechod na Slovensko. „V tomto koordinačnom stredisku sa zbiehajú všetky informácie a požiadavky z jednotlivých hraničných priechodov a tu ich aj vybavujeme,“ objasnil Pavol Mikulášek, prezident Hasičského a záchranného zboru SR. Eduard Heger pracovníkom centra poďakoval za ich nasadenie a ocenil, že jednotlivé zložky sa pripravujú aj na prípadnú ďalšiu utečeneckú vlnu.

Zo Slovenska na Ukrajinu smeruje tiež 50 ton humanitárnej pomoci. Potravinová pomoc je určená pre oblasti okolo Užhorodu, kde sa kvôli obmedzenej logistike míňajú zásoby potravín. Ďalšia potravinová pomoc pôjde aj vojakom v okolí Kyjeva.
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
 
 
 


29189