Eduard Heger: Pre SR je dôležitá bezpečnosť a prosperita Ukrajiny

11.03.2022

Versailles 11. marca (TASR) - Pre Slovensko je dôležité, aby malo z Ukrajiny bezpečného a prosperujúceho suseda. Slovenský premiér Eduard Heger to povedal v noci na piatok po skončení prvého dňa summitu lídrov členských krajín EÚ. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Na summite počas celej diskusie podľa Hegera "panovala veľmi silná jednota" všetkých lídrov členských krajín v tom, že "Ukrajina je súčasťou európskej rodiny".

Premiér pripomenul, že za Slovensko priniesol rozpracovaný návrh, ako pomôcť Ukrajine postaviť sa po vojne na nohy a stať sa plnohodnotným členským štátom. S týmto návrhom bude podľa jeho slov teraz pracovať Európska komisia.

Premiér spresnil, že plán pozostáva z dvoch bodov. "Pomôcť im (Ukrajincom) s reformami a poskytnúť im dostatočnú aj finančnú injekciu. Druhá časť je práve príprava toho časového plánu, akčného plánu, kde budú mať aj prístup k jednotlivým inštitúciám," povedal Heger.

Premiér tento zoznam podľa svojich slov odovzdal predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej, aby s ním mohla ďalej pracovať.

Foto: Európska únia
29202