Eduard Heger sa stretol s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou

02.06.2022

Premiér Eduard Heger sa dnes, vo štvrtok 2. júna 2022 v rámci bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2022 Bratislava Forum stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Počas bilaterálneho rokovania hovorili najmä o aktuálnej situácii na Ukrajine.

„Ďakujem Slovensku za obrovskú štedrosť. Otvorili ste ukrajinským utečencom svoje srdcia a mysle, história nikdy nezabudne na vašu solidaritu,“ vyhlásila Ursula von der Leyenová.
Predovšetkým pre Slovensko, ktoré má s Ukrajinou spoločnú hranicu, je podľa predsedu vlády SR nevyhnutné, aby Ukrajina bola čo najskôr stabilnou a prosperujúcou krajinou. „Ukrajina je pre nás strategickým partnerom nielen kvôli tomu, že jej chceme dopriať život v mieri, ale prináša to prosperitu aj pre Slovensko. Ukrajinu bude potrebné zrekonštruovať, ide o veľmi veľa investícií a Slovensko ako susediaca krajina by nemalo zmeškať túto príležitosť,“ zdôraznil Eduard Heger.

Slovenský premiér a predsedníčka Európskej komisie sa zhodli, že Ukrajina by mala dostať možnosť vstúpiť do Európskej únie, ak naplní všetky podmienky integrácie.  „Je to našou morálnou povinnosťou. Je na nás, ako našim ukrajinským priateľom pomôžeme. A je na nich, ako rýchlo budú robiť reformy,“ povedala Ursula von der Leyenová. Eduard Heger v tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko je pripravené Ukrajine pomôcť aj podeliť sa o naše vlastné skúsenosti z integračného procesu.


Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
29357