Eduard Heger: Slobodné a nezávislé médiá sú jedným z pilierov demokracie

20.02.2023

Predseda vlády SR Eduard Heger sa dnes stretol so zástupcami novinárskych organizácií, ktorí sa v Bratislave zúčastnili na Medzinárodnej konferencii o slobode médií Media Freedom 2023.

„Slobodné a nezávislé médiá sú jedným z pilierov demokracie. V demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby predstavitelia vládnej moci verbálne atakovali novinárov, ktorí oprávnene upozorňujú na ich pochybenia. Som presvedčený, že medzi politikmi a novinármi má fungovať vzájomná korektná a konštruktívna komunikácia. Dôveru v médiá musíme pomôcť posilňovať, o to viac, že čelíme hybridnej vojne a dezinformáciám,“ vyhlásil Eduard Heger.

Aj v súvislosti s 5. výročím vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktoré si pripomenieme 21. februára, predseda vlády so zástupcami medzinárodných novinárskych organizácií diskutoval o opatreniach, ktoré Slovensko prijíma na zaistenie slobodného a bezpečného výkonu práce novinárov. Zahraničná misia v tomto smere ocenila posun v mediálnej legislatíve.

„Ani dnes situácia nie je ideálna, vnímame však, že sme nastavili pozitívny trend. Dôkazom je aj medziročný posun Slovenskej republiky v rámci indexu slobody médií, ktorý každoročne pripravuje organizácia Reportéri bez hraníc. Oproti roku 2021 sme sa v minulom roku zlepšili o 8 priečok a umiestnili sme sa na 27. mieste spomedzi 180 krajín,“ uviedol predseda vlády SR.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
29671