Eduard Heger v Londýne rokoval s britským premiérom Borisom Johnsonom

09.03.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger sa počas svojej návštevy Londýna stretol s britským premiérom Borisom Johnsonom, hlavnou témou bilaterálneho rokovania bola vojna na Ukrajine.

Eduard Heger svojho britského kolegu informoval o situácii na slovensko-ukrajinských hraniciach a o pomoci, ktorú Slovensko od prvého dňa ruskej invázie poskytuje ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny. „Posilnili sme registračné kapacity na hraniciach, poskytujeme status dočasného útočiska. V spolupráci s dobrovoľníkmi a mimovládnymi organizáciami zabezpečujeme materiálnu či potravinovú pomoc týmto ľuďom a zároveň im poskytujeme bezplatnú vlakovú prepravu, aby sa mohli dostať k svojim príbuzným či známym,“ uviedol predseda vlády SR.

Vzhľadom na aktuálny vývoj sa očakáva, že prílev utečencov cez naše hranice bude pokračovať a bude zrejme ešte intenzívnejší. Boris Johnson v tejto súvislosti ponúkol pomoc - ak bude mať Slovensko záujem, je ochotný poslať vojenské posily na humanitárnu pomoc. Okamžite má k dispozícii tisíc vojakov.

Počas stretnutia sa predstavitelia Slovenska a Spojeného kráľovstva venovali aj kybernetickej bezpečnosti. Aj v tomto ohľade sú Briti ochotní ponúknuť svoju expertízu a zintenzívniť kooperáciu oboch krajín.

Bilaterálne stretnutie slovenského a britského premiéra sa uskutočnilo počas londýnskeho samitu krajín V4 a Spojeného kráľovstva. Na samite lídri prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili ruskú agresiu na Ukrajine. Ruské kroky podľa nich predstavujú závažné porušenie  medzinárodného práva a Charty OSN. Dohodli sa tiež na prehĺbení historických vzťahov so Spojeným kráľovstvom, aby prispeli k európskemu mieru a prosperite, a zaviazali sa spolupracovať na ochrane spojencov z NATO.  Predstavitelia V4 a Spojeného kráľovstva diskutovali aj o znižovaní závislosti na fosílnych palivách z Ruska v rámci zlepšovania kolektívnej energetickej bezpečnosti.
29197