E.Heger: Prišli sme na samit EÚ s dvoma prioritami - COVID-19 a napätie s Ruskom

16.12.2021

Brusel/Bratislava 16. decembra (TASR) - Slovensko vníma decembrový samit EÚ z hľadiska dvoch zásadných priorít. Tými sú koordinovaný boj proti ochoreniu COVID-19 a jeho novým variantom a snahy o deeskaláciu napätia na ukrajinsko-ruských hraniciach. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) po príchode na štvrtkové zasadnutie Európskej rady.
      
Premiér upozornil, že úvodná časť rokovaní šéfov vlád a štátov bude o pandémii ochorenia COVID-19 a o novom koronavírusovom variante omikron. Zdôraznil že je dôležité koordinovať postup členských krajín z hľadiska cestovania a mobility Európanov a potrebná je i výmena informácií z národných analytických centier o tom, ako sa omikron správa. "Vidíme už prvé informácie, ako sa správa pri zaočkovaných a bude dôležité zistiť, ako je to u nezaočkovaných osôb. Čo vieme s istotou, je, že sa šíri veľmi rýchlo," skonštatoval Heger.
      
Podľa jeho slov druhou prioritou samitu je deeskalácia napätia medzi Ukrajinou a Ruskom. "Pre EÚ je dôležité, aby sme postupovali spoločne a koordinovane aj v rámci NATO aj so Spojenými štátmi," opísal situáciu.
      
Premiér v tejto súvislosti spomenul svoj minulotýždňový telefonický rozhovor s americkým prezidentom Joeom Bidenom, kde hovorili o tom, ako je dôležité preventívne nastaviť určité parametre a jasne pomenovať sankcie, ku ktorým by došlo v prípade ďalšej eskalácie, a tým vyvolať zníženie napätia a zaistiť návrat k dialógu. "Toto bude určite veľmi dôležitá téma nielen pre Slovensko, keďže Ukrajina je náš sused, ale aj pre celý región. Potrebujeme pokoj, potrebujeme stabilitu, potrebujeme budovať dobré vzťahy, a na to je dôležitý dialóg," povedal Heger.
29043