Energetika a povojnová obnova Ukrajiny boli hlavnými témami rozhovorov premiéra Ľudovíta Ódora s talianskym ministrom pre podnikateľské subjekty Adolfom Ursom

19.05.2023

V priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave dnes, v piatok 19. mája 2023 slovenský premiér Ľudovít Ódor rokoval s talianskym ministrom pre podnikateľské subjekty a Made in Italy Adolfom Ursom. Hovorili spolu o spolupráci našich krajín v oblasti energetiky či o zapojení Slovenska a Talianska do povojnovej obnovy Ukrajiny.

Predseda vlády Ľudovít Ódor vyzdvihol zintenzívnenie bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Talianskom. Partneri vidia priestor na rozvoj ďalšej spolupráce najmä v sektore energetiky, pokiaľ ide o diverzifikáciu energetických zdrojov, ako aj o zelené technológie.

Dôležitou témou stretnutia bola pomoc Ukrajine. „Pre budúcnosť Ukrajiny je podstatná jej snaha integrovať sa do Európskej únie,“ povedal Ľudovít Ódor. Spolu s talianskym ministrom pre podnikateľské subjekty sa zhodli, že pri rekonštrukcii Ukrajiny musí Európska únia zohrávať zásadnú úlohu, pretože jej povojnová obnova bude motorom rastu celej EÚ. Adolfo Urso tiež uviedol, že obnovu Ukrajiny vidí ako ďalší bod spolupráce Slovenska a Talianska.

Počas stretnutia Ľudovít Ódor hosťovi z Talianska vyjadril sústrasť v súvislosti s nedávnymi ničivými povodňami, ktoré zasiahli región Emilia-Romagna.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR

29804