Fico: Mimoriadny samit vyčlenil ďalšie miliardy eur na boj s migráciou

01.02.2024

Bratislava/Brusel 1. februára (TASR) - Súčasťou dohody o revízii dlhodobého rozpočtu Európskej únie (EÚ) je aj navýšenie zdrojov pre boj s nelegálnou migráciou. Povedal to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po skončení štvrtkového mimoriadneho samitu EÚ v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Fico pripomenul, že okrem balíka finančnej pomoci pre Ukrajinu sa lídri EÚ dohodli aj na dodatočných zdrojoch pre boj s nelegálnou migráciou. Spresnil, že ide o dve miliardy eur a výhodou je aj to, že Európska rada pripúšťa na tento účel využiť aj fondy určené na kohéznu politiku, čiže na odstraňovanie rozdielov medzi jednotlivými regiónmi.

"Pokiaľ ide o externú dimenziu migrácie, čiže ako pomáhať krajinám, odkiaľ prichádzajú migranti do Európy, tak tam je vyčlenených až 7,6 miliardy eur naviac," vysvetlil.

Dodal, že ide o krajiny ako Sýria, ale aj krajiny čeliace tranzitu migrantov, ako sú Turecko, štáty západného Balkánu a niektoré africké štáty.

Zdôraznil, že Slovensko súhlasí s názorom, že je lepšie investovať do krajín, odkiaľ migranti pochádzajú, ako potom riešiť následky masovej migrácie na pôde Európy.

30134