Heger: Dohodu vždy nájdeme, ak sa vrátime k hodnotám, na ktorých Európa stojí

01.09.2021

Bled 2. septembra (TASR) - Premiér SR Eduard Heger v stredu na 16. ročníku strategického fóra v slovinskom meste Bled, ktoré sa koná pod mottom "Budúcnosť Európy", v príhovore povedal, že Európa má rôzne problémy, ale musí byť proaktívna, nie reaktívna.

Podľa Hegera politici sú "hľadači riešení" a niekedy im to ide ťažko, najmä pri dlhodobých témach. "Je to preto, že Európa ako kontinent má rôzne problémy a my navrhujeme rôzne riešenia. Zastupujeme totiž svojich občanov, ktorí majú rôzne názory. Naše východiskové body teda nie sú rovnaké a ani navrhované riešenia," povedal. Dohoda sa dá podľa neho nájsť tak, že sa vrátime k spoločným hodnotám, na ktorých Európa stojí, a ak im budeme verní, tie nás k riešeniam nasmerujú.
Heger tiež povedal, že v otázke migrácie chýba Európe dlhodobá stratégia, a volal po jednotnom hlase v EÚ v tejto záležitosti. Ako dodal, politika je umenie možného a o to by sa politici mali snažiť aj pri migrácii. Podľa neho je potrebná kompromisná dohoda. "A dúfam, že ju čoskoro dosiahneme," doplnil.
"Pri nádhernom jazere Bled v Slovinsku sme dnes hľadali odpovede na otázky, ako má vyzerať budúcnosť Európskej únie. Cesta vpred nebude vždy jednoduchá, ale verím, že spoločne ju zvládneme. Aj vďaka vám, občanom, s ktorými chceme intenzívnejšie diskutovať, aby sme spolu tvorili našu lepšiu budúcnosť," povedal tiež na fóre Heger.
Na tejto akcii v Slovinsku sa zúčastňujú poprední predstavitelia stredoeurópskych krajín, vrátane hostiteľa - slovinského premiéra Janeza Janšu, českého premiéra Andreja Babiša či maďarského predsedu vlády Viktora Orbána.


28815