Heger: Je dôležité pomôcť Maďarsku posilniť kontroly na hraniciach

07.10.2022

Praha 7. októbra (TASR) - Je dôležité, aby sme pomohli Maďarsku posilniť kontroly na vonkajších schengenských hraniciach. Ak sa ľudia zo Sýrie či Afganistanu dostanú do EÚ, readmisné požiadavky nedávajú zmysel, pretože v týchto krajinách je vojnový konflikt. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger v reakcii na otázku spravodajkyne TASR pred začiatkom neformálneho summitu Európskej rady na Pražskom hrade.

"Vieme, že pri tejto migrácii je riešenie na maďarsko-srbských hraniciach, teda na vonkajších schengenských hraniciach, ak to mám povedať úplne presne," uviedol Heger. Sýria a Afganistan sú definované ako krajiny, ktoré majú vojnový konflikt, a preto tam nie je možné repatriovať utečencov, spresnil premiér. "Preto je dôležité zabezpečiť tú vonkajšiu hranicu," dodal.

Hoci sa vo štvrtok stretol aj s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, nehovorili spolu o migračnej kríze. "Uvidíme, či sa dostaneme aj k tomuto," odpovedal slovenský premiér na otázku, či budú o utečeneckej kríze hovoriť na piatkovom stretnutí 27 lídrov EÚ.

Štvrtkový summit Európskeho politického spoločenstva (EPC) považuje za veľmi dobrý. "Myslím si, že kráčame smerom k vízii diskutovať o spoločnej budúcnosti z pohľadu bezpečnosti a z pohľadu mieru. Toto určite splnilo účel," zhodnotil historicky prvé stretnutie EPC Heger.

V piatok sa na Pražskom hrade koná neformálny summit Európskej rady. Ide o vrcholnú akciu českého predsedníctva v Rade, hostiteľom je český premiér Petr Fiala. Témami piatkového rokovania budú ruská agresia na Ukrajine, energetika a hospodárska situácia v Európe. Neformálna podoba summitu možňuje výmenu názorov na naliehavé témy bez toho, aby lídri prijímali formálne rozhodnutia.

29517