Keď autorka píše o niečom, o čom zjavne nemá poňatia

14.09.2016

Internetový portál aktualne.sk dnes predviedol učebnicový príklad "žurnalistiky", v ktorej môže byť autorom článku niekto, kto nemá elementárny "šajn", o čom píše.

V článku "Fico má novú stratégiu rozdávania. Vo vzduchu cítiť predčasné voľby" som si mohol dnes prečítať také bludy a nezmysly, že aj po viac ako 20 rokoch skúseností so slovenskými médiami som ostal v nemom úžase.

Pointou článku, ktorý mal evidentne predovšetkým zaujať bombastickým titulkom ako samotným textom, je poukázanie  na fakt, že kým v minulom období opatrenia pre ľudí prichádzali v druhej polovici volebného obdobia, teraz tomu je už po prvých mesiacoch vládnutia. A preto je vraj "vo vzduchu cítiť predčasné voľby" ...

Opomeniem skutočnosť, mnohokrát opakovanú, že predchádzajúca vláda nastúpila v roku 2012 v čase vrcholiacej dlhovej krízy eurozóny a prvé roky musela maximum energie venovať ozdravovaniu verejných financií, čo sa jej úspešne darilo, keďže v jej závere si Slovensko požičiavalo dokonca za záporné úroky. Presne z tohto dôvodu rad opatrení vlády pre ľudí prišiel predovšetkým v druhej polovici vládneho obdobia, a to najmä vďaka tomu, že sme v prvých dvoch rokoch verejné financie zodpovedne konsolidovali. Neviem, či je príliš očakávať od autorky článku, bývalej študentky žurnalistiky, znalosť tohto pomerne základného faktu o ostatnom vládnom období. V prípade portálu aktualne.sk asi áno.

Skutočný skvost článku je však ešte pôsobivejší. Autorka v ňom spája, lepšie povedané splieta dokopy veci, ktoré so sebou zásadne nesúvisia a majú z princípu, a najmä zo zákona úplne iný charakter. Podstatou jej článku je totiž porovnávanie dotácií pre obce na multifunkčné ihriská, prideľovanie áut pre hasičské zbory či opatrení vládnych balíčkov z predchádzajúceho vládneho obdobia so systémovou pomocou pre 12 okresov s najvyššou nezamestnanosťou v podobe akčných plánov rozvoja s celkovou výškou plánovaných investícií presahujúcu jednu miliardu eur, ktoré vláda realizuje z titulu zákona. Čo sú dve zásadne iné veci, avšak toto pani redaktorke zjavne ušlo. Ak by si vec aspoň v základoch naštudovala, nebola by snáď šokovaná ani z termínu schvaľovania akčných plánov, pretože tento vyplýva rovnako zo zákona, schváleného bývalou vládou. Aspoň túto elementárnu námahu si mohla autorka dať, aby článok nevyzeral ako snaha o bezhlavý demagogický útok na vládu za každú cenu.

Robert Fico
predseda vlády SR

 

21111