Komuniké – Vyhlásenie vlády SR k 5. výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

22.02.2023

Vláda Slovenskej republiky v stredu 22. februára 2023 na svojom 136. rokovaní schválila materiál Vyhlásenie vlády Slovenskej republiky k 5. výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pred 5 rokmi došlo k úkladnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Udalosť vyvolala šok a zdesenie na Slovensku, veľký ohlas vyvolala aj v zahraničí.

Ján Kuciak bol talent, aký sa nerodí často. Jeho novinárska zručnosť nespočívala v sieti informátorov či kontaktov na vysokých miestach, ale v práci s otvorenými zdrojmi informácií. V databázach, katastroch či registroch zmlúv dokázal nájsť súvislosti, ktoré boli neviditeľné pre všetkých okrem neho, hoci boli verejne prístupné pre všetkých. Ján Kuciak vo svojich článkoch odkrýval podvody či korupčné schémy, písal o podozrivých aktivitách konkrétnych osôb. Svojimi článkami neohrozoval len reputáciu niektorých „podnikateľov“, ale aj ich ekonomické záujmy či beztrestnosť.

V súvislosti s 5. výročím vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vláda Slovenskej republiky vyjadruje ľútosť nad týmto neospravedlniteľným činom a pamiatku dvoch nevinných mladých ľudí si pripomenie symbolickou minútou ticha.

Vláda Slovenskej republiky uznáva, že slobodné a nezávislé médiá sú neoddeliteľnou súčasťou demokracie, sú strážcami mocných. Prinášajú pestrosť názorov, dávajú priestor tým, ktorí v spoločnosti nemajú silný hlas, strážia verejný záujem. Napriek tomu novinári, ktorí upozorňujú na zneužívanie moci či korupciu, sú neraz terčom znevažovania a atakov, aké nemajú v demokratickom štáte miesto. Ak chceme na Slovensku demokraciu naďalej rozvíjať, musíme dôsledne dbať na ochranu novinárov. Úlohou štátu je zabezpečiť novinárom také podmienky, v ktorých budú môcť svoju prácu vykonávať slobodne a bez zastrašovania. Úlohou štátu je tiež vytvárať a udržiavať taký právny systém, v ktorom strach nezažívajú novinári, ale tí, ktorí páchajú trestné činy.

Bezprostrední vykonávatelia chladnokrvnej vraždy dvoch mladých ľudí, ktorí mali život pred sebou, boli vypátraní, zadržaní a právoplatne odsúdení. Súdne konania voči obžalovaným z objednávky tohto neľudského činu naďalej pokračujú. Pokračuje aj boj proti korupcii a organizovanému zločinu. Je to ťažké a nekončiace poslanie, Ján Kuciak nám však svojou poctivou prácou a nezlomnou odvahou dal návod, ako tento boj viesť. Práve z úcty k jeho odkazu máme povinnosť v boji proti korupcii a organizovanému zločinu vytrvať. Aj napriek prekážkam, aj napriek ťažkostiam. Máme tiež povinnosť urobiť všetko pre to, aby osoby zodpovedné za vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej boli za svoj ohavný čin spravodlivo potrestané.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR

29680