Miestne akčné skupiny aj v najmenej rozvinutých okresoch získali milióny

05.12.2017

Celkovo 138 miliónov eur rozdelí Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na rozvoj regiónov. Do vyhlásenej výzvy na získanie štatútu miestnej akčnej skupiny sa zapojilo 121 subjektov, agrorezort podporí 87 úspešných.

Z pätnástich najmenej rozvinutých okresov pokrýva územia schválených miestnych akčných skupín, ktoré fungujú ako verejno–súkromné parnertstvá, až trinásť. Najviac schválených stratégií bolo v Prešovskom kraji (18), Košickom kraji (16) a Banskobystrickom kraji (15), najmenej v Bratislavskom kraji (2). Tieto projekty majú dosah až na 30 tisíc kilometrov štvorcových, čo sú dve tretiny územia Slovenska - ide o 1 744 obcí. Rezort bude kontrolovať, či sa financie využijú na najmä na podporu vlastných regionálnych produktov.

Anton Marcinčin, splnomocnenec vlády SR pre najmenej rozvinuté okresy: "Nikto z nás nepotrebuje ísť do Tatier, aby mal na raňajky a celý deň to isté, čo si kúpi v hociktorom reťazci v Bratislave alebo v Banskej Bystrici."

Ministerka Gabriela Matečná: "Rozvoj a zlepšenie podmienok života na vidieku je pre nás zásadný. Financie udelené miestnym akčným skupinám naštartujú nielen tvorbu pracovných miest, ale aj podporia starostlivosť o našu krajinu. Okrem toho podporíme aj tvorbu práce v najmenej rozvinutých regiónoch.“

Cieľom výzvy pre miestne akčné skupiny je zvýšenie kvality života v danom území a posilnenie ekonomiky v regióne takzvaným prístupom zdola-nahor, to znamená, že samotné územia si zadefinujú, čo im najviac pomôže.

Suma, ktorú prostredníctvom akčných skupín dostanú najmenej rozvinuté okresy, nemusí byť konečná. Ak sa ukáže, že niektoré projekty sú mimoriadne úspešné, môžu po dvoch rokoch získať ďalšie zdroje.

Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva SR a rozvoja vidieka; Televízia Ta3