Mimoriadna VTC lídrov EÚ 21.1.2021

21.01.2021

Videokonferencia lídrov členských krajín Európskej únie nadviazala na kľúčové prvky oznámenia Európskej komisie, ktoré predstavilo ambíciu dosiahnuť kolektívnu imunitu v EÚ do leta 2021, kedy by malo byť zaočkovaných 70 % dospelej populácie.

Viac ako 4 hodinovej diskusii lídrov dominovali skúsenosti z prvých týždňov očkovacích kampaní. Tie priniesli okrem prvých zaočkovaných aj prvé problémy. Za aktuálne najväčší lídri jednoznačne považujú tempo dodávok. To vychádza aj z nízkeho počtu doteraz schválených vakcín v EÚ – Pfizer BioNTech a Moderna. Členské štáty tak netrpezlivo čakajú na schválenie a dodávku ďalších vakcín z portfólia EÚ, najmä od britskej spoločnosti Astra Zeneca. To sa od Európskej liekovej agentúry očakáva už v najbližších dňoch. Medzi lídrami panuje zhoda, že kľúčové je, aby všetci výrobcovia vakcín dodržiavali dohodnuté dodávky. V tomto smere považujú za dobrú správu avizované zvýšenie výrobných kapacít zo strany spoločnosti Pfizer BioNTech v EÚ.

Predseda vlády Igor Matovič ocenil aj doterajšie úsilie Európskej komisie pri tak zásadnom dopade na zdravie, akým je manažovanie vakcín v EÚ: „Ľudia v EÚ konečne cítia aj sami na sebe, prečo je dobré byť členom Európskej únie. Bez neho by Slovensko nemalo šancu dostať sa v tak rekordnom čase aj v takom množstve k aktuálne dostupným vakcínam na svete, ktoré majú najvyššiu možnú účinnosť.“

Pozornosť lídrov pútal aj rozvoj nových mutácií koronavírusu, ktoré sa v posledných týždňoch objavili na viacerých miestach sveta. Z nich za najviac rozšírený variant, ktorý bol koncom minulého roka objavený v Spojenom kráľovstve, vyvoláva najväčšie obavy. Prioritou je udržať vnútorné hranice otvorené. Lídri sa zhodli, že dôležitá je čo najlepšia detekcia mutácie. Na to je podľa Európskej komisie potrebné sekvenovaťvírus vo vyššej miere. Predseda vlády I. Matovič pri tejto príležitosti vyzdvihol aj aktivitu slovenských vedcov, ktorí vyvinuli špeciálnu verziu RT-PCR testu schopného odhaliť tento najrozšírenejší variant vírusu. „Vzhľadom na obmedzené kapacity sekvenovania vo viacerých krajinách by toto mohol byť, popri sekvenovaní, ďalší užitočný nástroj na detekciu mutácie,“ uviedol I. Matovič.

V diskusii o vakcinačných certifikátoch EÚ podporili lídri práce na technickom riešení. O ich presnom využití na iné ako medicínske účely, napríklad pri cestovaní, je podľa mnohých predčasné hovoriť. Táto diskusia príde na rad, keď bude viac dát o tom, aký má vakcína vplyv na šírenie vírusu, a keď bude široko dostupná pre bežných ľudí. Podľa predsedu vlády I. Matoviča by certifikát mohol obsahovať aj iné údaje.

Vo vystúpeniach rezonovala aj myšlienka solidarity s tretími krajinami, počnúc tými v najbližšom susedstve Európskej únie, či už ide o krajiny západného Balkánu, Východného partnerstva, ale aj ďalšie. Nie všetky krajiny majú možnosť zabezpečiť si dostatočné množstvo vakcín a Európska únia ich alokovala najviac na svete. Lídri preto považujú za samozrejmé poskytnúť vakcíny aj týmto krajinám čo najskôr. 
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
28257