Minimálna mzda sa od roku 2018 zvýši na 480 eur

26.10.2017

Predseda vlády SR Robert Fico spoločne s ministrom práce Jánom Richterom podpísali dnes na Úrade vlády SR nariadenie vlády SR, ktoré zvyšuje minimálnu mzdu zo 435 na 480 eur pre rok 2018. „Nevidím absolútne žiadne dôvody, prečo by v roku 2019 nemohla minimálna mzda presiahnuť úroveň 500 eur. Museli by padať motyky a traktory, aby sme nezdvihli minimálnu mzdu nad úroveň 500 eur,“ povedal predseda vlády Robert Fico. Premiér skonštatoval, že Slovenská republika má historicky najnižšiu nezamestnanosť a úlohou sociálnej demokracie je tlačiť na rast miezd. „Zvyšovanie minimálnej mzdy nám vytvára tlak na zvyšovanie miezd prakticky vo všetkých oblastiach, preto na to vláda tlačí,“ zdôraznil predseda vlády.
 
Premiér požiadal zamestnávateľov, aby sa pozreli na možnosti rastu miezd. „Ak zoberieme reálne náklady, ktoré firmy majú na mzdy a porovnáme tieto náklady s nákladmi na energie alebo iné náklady, ktoré majú vo výrobnom procese, tak zisťujeme, že tieto náklady na mzdy sú stále veľmi nízke a priestor je tu veľký,“ povedal Robert Fico.  Podľa premiéra došlo od roku 2006 takmer k 90-percentnému navýšeniu minimálnej mzdy a vláda tento trend zvyšovania minimálnej mzdy udrží za každú cenu. „Dynamické zvyšovanie minimálnej mzdy Slovensku veľmi svedčí, pretože nielen tlačí na rast priemerného zárobku, ale súčasne je dynamické zvyšovanie minimálnej mzdy spájané a sprevádzané so znižovaním nezamestnanosti na Slovensku,“ uviedol predseda vlády. Podľa premiéra nie je pravda, že ak sa zvyšuje minimálna mzda, tak to vedie k rastu nezamestnanosti.
 
Slovensko má priestor na zvyšovanie platov. „Tlak na zvyšovanie miezd je štandardná sociálnodemokratická téma a my sa jej budeme držať. Pretože si myslíme, že v tomto období si to môžeme dovoliť. Ak krajina na to má, tak by sa mala s ľuďmi o túto možnosť podeliť,“ povedal predseda vlády. Premiér sa pokúsi presvedčiť partnerov v parlamente, či už v koalícii alebo opozícii, aby sa minimálna mzda zakotvila v Ústave SR. „Keby to bolo na mne, tak minimálnu mzdu seknem na 750 eur,“ dodal premiér a uviedol, že vláda sa musí správať zodpovedne a rešpektovať aj ekonomické možnosti krajiny.
 
Podľa slov ministra Jána Richtera je pre rezort práce zvyšovanie minimálnej mzdy prioritou. „Zvyšovanie minimálnej mzdy automaticky zvyšuje aj priemernú mzdu na Slovensku. Toto zvyšovanie prehlbuje rozdiel medzi pracujúcimi a poberateľmi sociálnych dávok, “ uviedol minister práce. Skoro 40-tisíc predtým evidovaných nezamestnaných prijalo prácu z hľadiska súbehu dávky hmotnej núdzi a minimálnej mzdy. „To len podčiarkuje skutočnosť, že posilňovanie výšky minimálnej mzdy musí pokračovať,“ povedal minister Ján Richter a dodal, že priepasť medzi sociálnym dávkami a minimálnou mzdou sa musí prehlbovať.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fic a ministra práce Jána Richtera po podpise nariadenia o zvýšení minimálnej mzdy22889