NRSR: Premiér: Európsky samit musí priniesť viac riešení pre vykurovaciu sezónu

19.10.2022

Bratislava 19. októbra (TASR) – Európsky samit, ktorý sa bude konať v nasledujúcich dňoch, musí priniesť viac riešení pre aktuálnu vykurovaciu sezónu. Vyhlásil to v stredu po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti premiér Eduard Heger (OĽANO). Chce preto na samite presadzovať cenový strop na všetok plyn.

Predseda vlády na výbore informoval poslancov o nadchádzajúcom dvojdňovom samite v Bruseli, na ktorý odchádza vo štvrtok (20. 10.). Kľúčovou témou bude energetika a ekonomika. Heger pripomenul, že Európska komisia (EK) predstavila energetický balík, pričom Slovensko podporuje pravidlá solidarity. Členské štáty si podľa premiéra budú pri dodávkach plynu v prípade núdze navzájom pomáhať.

Zároveň dodal, že Slovensko podporuje uvoľnenie nevyčerpaných eurofondov, ale aj mechanizmus na obmedzenie veľkých výkyvov cien plynu. SR tiež podľa jeho slov podporuje spoločné nákupy plynu pre ďalšiu vykurovaciu sezónu. Podotkol, že tento mechanizmus pomôže menším členským štátom dostať sa k objemu plynu a za výrazne lepšiu cenu.

Samit však podľa premiéra musí priniesť viac riešení pre aktuálnu vykurovaciu sezónu. Bude preto presadzovať cenový strop na všetok plyn. "Budem žiadať, aby EK predložila dáta o tom, ako budeme postupovať v prípade, že by sme počas silnej zimy nemali dostatok plynu," dodal s tým, že zatiaľ také riziko nehrozí, ale treba byť pripravený aj na ťažšie situácie.


29534