Obrovský úspech Tanečného divadla Ifjú Szivek na Festivale Off d'Avignon

19.07.2016

Tanečné divadlo Ifjú Szivek spolu s Dušan Hégli Company očarili obecenstvo v Avignone, na Festivale Off d'Avignon. Z dvadsiatich troch predstavení majú za sebou jedenásť, nejeden večer bolo divadlo úplne vypredané. Choreografia Finetuning v réžii Dušana Hégliho zožala úspech už na premiére, diváci obdarovali tanečníkov hlasným standing ovation.
 
Je to pokus, za ktorým sa, samozrejme, ukrýva aj riziko. Po desiatom predstavení sa tešíme z obrovského nadšenia a záujmu divákov, aj odborníci reagujú na Finetuning veľmi pozitívne. Francúzske publikum nás miluje, a to je pre mňa veľká česť,” hovorí choreograf-režisér.

Na Festivale Off d´Avignon sa ako prvý a jediný divadelný súbor zo Slovenska predstavili práve tanečníci z Ifjú Szivek. V divadle Espace Alya tancujú každý večer o 22:15 hodine, do 30. júla majú pred sebou ešte trinásť predstavení. Koncert - choreografia Finetuning predstavuje ikonické znázornenie hudby,  choreografická linka sa drží  témy domáceho násilia. Podľa režiséra -  domáce násilie môže mať veľmi blízko k regionálnym tradíciám. Stereotypy, že žena poslúcha len vtedy, keď ju bijete alebo  keď ju nebijete, tak ju nemáte rád, sa vnímajú v tradičnom spôsobe života ako hlboko zakorenené. Takýto konzervativizmus v zlom slova zmysle je moment, ktorý sa dá vyjadriť tancom.

Všetko je vypočítané na milimeter, čo sa prejavuje nie len v tanci, ale aj vo svete kostýmov. Harmónia svetla, zvuku, pohybu… Dokonalý akord! Bravo všetkým tanečníkom a hudobníkom, ktorí každý večer vyčarujú jedinečnú ľahkosť na pódiu s precíznou technickou spoluprácou. Finetuning si zaslúži standing ovation v Avignone a vo Francúzsku veľmi očakávané turné,” píše Jean-Yves Bertrand na stránkach Revue Spectacles.
 
Na trojtýždňovom festivale sa ročne zúčastní viac ako pol millióna divákov, 3500 akreditovaných riaditeľov, divadelných kritikov a odborníkov, ktorí pozývajú účinkujúcich do najprestížnejších divadiel sveta.

Ifjú Szivek
www.ifjuszivek.sk
www.avignonleoff.com

Urad vlády SR
www.vlada.gov.sk


 

20801