Podpísanie dohody o spolupráci v BPK vzdelávaní

04.10.2017
V piatok 22. septembra 2017  sa predseda vlády SR Robert Fico za účasti riaditeľa odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR Petra Kovaříka stretol s Martinom Kreutnerom, dekanom Medzinárodnej protikorupčnej akadémie (International Anti-Corruption Academy - IACA), a spoločne diskutovali o aktivitách smerujúcich k užšej spolupráci v oblasti vzdelávania v boji proti korupcii na národnej i regionálnej úrovni. Na záver podpísali dohodu o ďalšej spolupráci v duchu zásad „Rule Of Law“.
 
Robert Fico zdôraznil, že vzdelávacie aktivity v spolupráci s IACA, na ktoré je vyčlenené finančné krytie, bude prebiehať na základe zostaveného trojročného plánu spolupráce a finančné prostriedky by mali byť využité maximálne efektívne na organizovanie tréningov s prioritným zameraním na oblasť súdnictva, zdravotníctva a verejného obstarávania, a to prednostne na Slovensku.   

Akadémia IACA, ktorá sídli v Laxenburgu pri Viedni, je medzinárodnou organizáciou
a pôsobí ako vzdelávacia a výskumná inštitúcia s cieľom venovať sa aktívnemu boju proti korupcii, výskumu v tejto oblasti, výchove odborníkov a posilňovaniu expertného dialógu prostredníctvom výmeny medzinárodných skúseností. IACA má svoje stále vzdelávacie programy, ale vie pripraviťaj špecializované školenia podľa požiadaviek záujemcov (tailor-made programs).
 

BPK vzdelávanie detí a mládeže

Zástupca Úradu vlády SR sa vo Viedni v dňoch 21. až 23. augusta 2017 zúčastnil na zasadnutí  pracovnej skupiny Dohovoru OSN o korupcii - UNCAC (ďalej len „Dohovor“), na ktorom bola predmetom diskusie aj téma  „prevencia v boji proti korupcii  vo vzdelávaní na školách a univerzitách (v zmysle čl.13, §1 c Dohovoru). Sekretariát UNCAC predniesol správu pripravenú z príspevkov 27 krajín (vrátane SR), ktoré informáciu zaslali v požadovanom termíne. Z príspevku ÚV SR k tejto téme sekretariát špeciálne spomenul zakomponovanie problematiky boja proti korupcii do Národného štandardu finančnej gramotnosti, ktorý je od školského roku 2014-2015 zaradený do školských osnov pre základné a stredné školy.

Možno zhrnúť, že všetky krajiny zdôrazňovali potrebu koncepčnej výučby v oblasti boja proti korupcii v školách pripravenej podľa veku detí a mládeže, s dôrazom na výučbu študentov na stredných školách, ako nevyhnutný predpoklad pre posilnenie protikorupčného vývoja aj  celkového posilňovania kultúry integrity v krajinách. Účastníci zasadnutia zdôraznili nevyhnutnosť prevencie v oblasti BPK s cieľom, aby sa mládež „naučila myslieť kriticky a konať eticky“.

Treba poukázať na dobrú a efektívnu spoluprácu ÚV SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v oblasti protikorupčného vzdelávania v poslednom období. ÚV SR aktuálne požiadal o zabezpečenie lepšej informovanosti riaditeľov škôl aj pedagógov o potrebe protikorupčného vzdelávania na školách, aj s dôrazom na Akčný plán na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu (uznesenie vlády SR č. 403/2015) a na Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2016-2020 a na osobný  záujem predsedu vlády SR zvýšiť informovanosť občanov a obzvlášť detí v oblasti prevencie korupcie.