Podporujeme diplomatické riešenie, avšak musíme sa zodpovedne pripraviť na hrozbu invázie

14.02.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger dnes dopoludnia prostredníctvom videokonferencie rokoval so zástupcami Európskej únie na tému aktuálnej situácie na Ukrajine. Na videokonferencii sa zúčastnila fínska premiérka Sanna Marinová a predsedovia vlády Holandského kráľovstva Mark Rutte, Grécka Kyriakos Mitsotakis, Slovinska Janez Janša a a Poľska Mateusz Morawiecki.  Rokovanie zvolal predseda Európskej rady Charles Michel.

Všetci zúčastnení sa zhodli na potrebe ďalších rokovaní a využitia všetkých diplomatických kanálov s cieľom deeskalácie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Zároveň sa vzájomne informovali o krokoch, ktoré v reakcii na zvýšenú hrozbu prijímajú. Eduard Heger partnerov oboznámil s tým, že Slovenská republika cez víkend rozhodla o stiahnutí rodinných príslušníkov slovenských diplomatov. Vydala tiež odporúčanie necestovať na Ukrajinu bez ohľadu na účel cesty. Premiéri tiež vyzdvihli veľkú dôležitosť jednoty a úzkej koordinácie Európskej únie so Severoatlantickou alianciou a USA. To sa aktuálne deje na dennej báze. 

„V situácii, keď je tu reálna hrozba, sa všetci zhodujú na tom, že je potrebné sa na ňu zodpovedne pripraviť.  Podporujeme územnú celistvosť Ukrajiny a v prípade jej akéhokoľvek narušenia sme za jednotnú, rýchlu a ráznu reakciu,“ povedal Eduard Heger.

Hovorilo sa aj o tom, ako pomôcť Ukrajine, ktorej ekonomika sa môže dostať do vážnych problémov. Slovensko podporuje navýšenie finančnej pomoci zo strany Európskej únie. Zároveň samostatne zvažuje ďalšiu pomoc, ktorá vyplynula priamo z požiadavky ukrajinskej strany.
29132