Poslanci schválili štátny rozpočet na budúci rok

04.12.2014

„Máme to za sebou,“ skonštatoval po hlasovaní o štátnom rozpočte minister financií SR Peter Kažimír. Štátny rozpočet na rok 2015 je podľa jeho slov najvyrovnanejší spomedzi všetkých, ktoré Slovensko doteraz prijímalo. „Je v súlade s plánom dosiahnuť v roku 2017 vyrovnaný rozpočet,“ povedal minister financií.

Premiér Robert Fico doplnil, že rozsah a povaha diskusie v parlamente potvrdzuje, že ministerstvo predložilo kvalitný návrh rozpočtu. Ocenil, že kritériá, ktoré dosahuje, zaradili Slovensko medzi špičku EÚ spolu s takými krajinami, ako sú Nemecko, Holandsko a Luxembursko. „Je to rozpočet, ktorý vytvára predpoklady na dobré výsledky aj v rokoch 2015 a 2016,“ uviedol Robert Fico.

Podľa ministra financií SR Petra Kažimíra sa prvýkrát od hospodárskej krízy našli v štátnom rozpočte prostriedky na financovanie priorít vlády, a to zamestnanosti a školstva. „Našli sme peniaze na vyššie platy učiteľov, na kľúčovú reformu odvodov, na zníženie odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov a na zníženie ceny práce pre zamestnávanie takýchto zamestnancov,“ informoval.

„Je dôležité, že rozpočet vytvára priestor aj na sociálne správanie sa vlády,“ dodal predseda vlády SR. Rozpočet označil nielen za vyvážený, dlhodobo udržateľný a perspektívny, ale predovšetkým za sociálny.

Tlačová konferencia Roberta Fica a Petra Kažimíra po schválení štátneho rozpočtu16638