Predseda vlády a ministerka spravodlivosti diskutovali s členmi Monitorovacej skupiny EP pre demokraciu, právny štát a základné práva

15.07.2021

Predseda vlády SR Eduard Heger a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková sa dnes zúčastnili na online zasadnutí Monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné práva, ktorá vznikla po vraždách novinárov Daphne Galiziovej a Jána Kuciaka so snúbenicou Martinou Kušnírovou.
 
„Úroveň ochrany novinarov považujem za lakmusový papierik demokracie,“ povedal na stretnutí premiér Eduard Heger. Členom skupiny priblížil, že na Slovensku pripravujeme viacero zákonov, ktoré majú chrániť novinárov pri výkone svojho povolania. „Naším cieľom je očistiť Slovensko od korupcie, aby v našom štáte ľudia radi žili a aby sa novinári cítili bezpečne,“ zdôraznil predseda vlády.
 
Eduard Heger zopakoval, že vláda rozviazala ruky polícii, prokuratúre, súdom. Očista verejného života sa začala a treba v nej pokračovať. V tejto súvislosti premiér uviedol, že rozviazanie rúk orgánom činným v trestnom konaní nestačí. Dôležité sú aj reformy, ktoré zabezpečia, že návrát k právnemu štátu bude udržateľný. Dodal, že ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková má pri realizácii reforiem jeho plnú dôveru a podporu.
 
„Chceme zo Slovenska vybudovať modernú demokratickú krajinu, ktorá si bude ctiť pravidlá právneho štátu a ľudské práva,“ vyhlásil premiér.
 
Predsedníčkou monitorovacej skupiny je holandská poslankyňa Európskeho parlamentu Sophie in ‘t Veld. Predseda vlády Eduard Heger vyjadril v tejto súvislosti úprimnú sústrasť a poľutovanie nad smrťou holandského investigatívneho novinára Petra de Vriesa, ktorý dnes zomrel po tom, keď ho 6. júla 2021 v Amsterdame postrelili do hlavy.
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
28688