Predseda vlády E. Heger sa v Izraeli stretne s predsedom vlády B. Netanjahuom

05.03.2023

V nedeľu 5. marca 2023 odcestuje predseda vlády SR Eduard Heger na dvojdňovú pracovnú návštevu Izraela.

Premiér sa v Jeruzaleme stretne s predsedom vlády Benjaminom Netanjahuom, s ktorým bude diskutovať o slovensko-izraelských vzťahoch a aktuálnej situácii v Európe v súvislosti s agresiou Ruska na Ukrajine. Diskutovať budú aj o ekonomickej, ale aj o obrannej spolupráci a možnostiach jej prehĺbenia, témou stretnutia bude taktiež posilnenie partnerstva vo vede, výskume a inováciách.

V pondelok 6. marca sa predseda vlády stretne s izraelským prezidentom Isaacom Herzogom, s ktorým bude rokovať o bilaterálnych vzťahoch a aktuálnej situácii vo svete. Počas návštevy Izraela sa premiér stretne aj s ministrom zahraničných vecí Izraela Eli Cohenom a navštívi Weizmannov vedecký inštitút, ktorý patrí medzi najlepšie vedecké pracoviská na svete.

Eduard Heger v Jeruzaleme navštívi aj pamätník obetiam holokaustu Jad Vašem založený v roku 1953.  Jednou z úloh múzea je aj oceňovanie ľudí nežidovského pôvodu titulom Spravodliví medzi národmi, ktorí počas holokaustu nasadili svoje životy a zachránili prenasledovaných Židov pred smrťou. Mená záchrancov sú zvečnené na Čestnej stene v záhrade pamätníka. K 1. januáru 2022 bolo na Čestnej stene vyrytých 638 mien slovenských občanov, čím sa Slovenská republika zaraďuje medzi krajiny s najvyšším počtom držiteľov tohto ocenenia.

S premiérom do Izraela cestuje aj skupina vedcov zo slovenských univerzít, ktorá absolvuje program zameraný na prehĺbenie spolupráce vo vede a výskume medzi oboma krajinami.


Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

29693