Predseda vlády Eduard Heger na summite EÚ + západný Balkán

05.10.2021

Predseda vlády SR Eduard Heger v utorok 5. októbra 2021 odcestuje do Slovinska, kde sa uskutoční summit členských krajín Európskej únie a západného Balkánu.
 
Summit je súčasťou strategickej spolupráce EÚ s krajinami západného Balkánu. Nadväzuje na obdobné formáty v roku 2020 aj 2018. Koná sa z iniciatívy slovinského predsedníctva v Rade EÚ. Cieľom summitu má byť potvrdenie európskej perspektívy regiónu a zo strany partnerov ide o opätovné prihlásenie sa k hodnotám a princípom, na ktorých je postavená EÚ. Lídri budú diskutovať o posilnení regionálnej spolupráce, ako aj o sociálno-ekonomickej obnove regiónu v súvislosti s pandémiou Covid-19. Témou summitu bude aj Hospodársky a investičný plán pre západný Balkán, ktorého cieľom je dlhodobo podporovať oživenie hospodárstva v regióne a urýchliť jeho ekologickú a digitálnu transformáciu. Ďalšie detaily o summite sú zverejnené na stránke Európskej rady.
 
V predvečer stretnutia s krajinami západného Balkánu sa na zámku v Brde uskutoční neformálna večera lídrov EÚ, ktorej témou bude globálna úloha Únie vo svetle najnovších medzinárodných udalostí. 
 
Spolu s predsedom vlády SR do Slovinska odcestuje aj manželka Lucia Hegerová. Na pozvanie manželky predsedu vlády Slovinska Uršky Bačovnikovej Janšovej sa zúčastní na samostatnom programe s ostatnými partnermi zúčastnených hláv štátov a vlád.
 
Premiér Eduard Heger sa na Slovensko vráti v stredu 6. októbra popoludní.
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
28884