Predseda vlády Eduard Heger navštívil nemocnicu L. Pasteura v Košiciach

30.03.2023

Premiér Eduard Heger dnes navštívil Univerzitnú nemocnicu Luisa Pasteura v Košiciach, v ktorej sa za posledné dva roky preinvestovalo do modernizácie viac ako 2,5 milióna eur. Na prístrojové a zdravotnícke vybavenie išlo 800 tisíc eur a na rekonštrukciu, modernizáciu a stavebné úpravy ďalších takmer 1,8 milióna eur. „Zdravotníctvo je pre mňa a moju vládu prioritou. V našom zdravotnom systéme máme obrovský investičný dlh z minulosti a je našou povinnosťou ho riešiť. Aj preto sa snažíme čo najviac peňazí smerovať do modernizácie našich nemocníc po celom Slovensku,“ povedal predseda vlády Eduard Heger. V košickej univerzitnej nemocnici sa investovalo do opravy hydroizolácie striech, do nových operačných stolov, medicínskeho vybavenia, či doplnenie vetrania a klimatizácie.

Rekonštrukciami a modernizáciou prešli viaceré medicínske pracoviská, napríklad Jednotka intenzívnej starostlivosti I. chirurgickej kliniky za 1 milión eur z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva. Z vlastných prevádzkových zdrojov nemocnica realizovala vnútornú rekonštrukciu časti priestorov Kliniky infektológie a cestovnej medicíny, urologického oddelenia, I. stomatologickej a maxilofaciálnej chirurgie, Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a vynovila lôžkovú časť priestorov IV. internej kliniky, všetky v historickom areáli na Rastislavovej 43. Zrekonštruované boli tiež priestory pracovísk v areáli na Triede SNP 1 – Neonatologické oddelenie. Pred ukončením sú rekonštrukcie na I. a II. internej klinike. Vďaka týmto investíciám sa výrazne zlepšili lôžkové priestory pre pacientov a skvalitnili pracovné podmienky pre zdravotníckych pracovníkov. Aktuálne finišujú práce s rekonštrukciou cca 6333 m2 striech v areáli na Triede SNP za pol milióna eur, ktoré prinesú nemocnici najmä energetické úspory.

Univerzitná nemocnica Luisa Pasteura plánuje v obnove zdravotníckych pracovísk pokračovať aj v roku 2023 a bude sa snažiť získať finančné prostriedky z viacerých zdrojov, aj z plánu obnovy. „Plán obnovy poskytuje možnosť obnovy historických a pamiatkovo chránených budov s cieľom úspory energií. Je to príležitosť na financovanie rekonštrukcie aj pre 100 ročný areál nemocnice v Košiciach,“ doplnil premiér Eduard Heger. V rámci III. výzvy plánu obnovy na projekty do 5 miliónov eur sa UNLP Košice bude uchádzať o finančné prostriedky k dvom ďalším projektom – Urgentný príjem a Neurochirurgická jednotka intenzívnej starostlivosti v areáli na Triede SNP 1. Premiér sa zaujímal aj o stav najmodernejšej budovy UNLP, v ktorej sídli Klinika úrazovej  chirurgie na Rastislavovej 43. Časť budovy pred dvomi rokmi zachvátil oheň, vtedy bol v rámci svojej pracovnej cesty na mieste krátko po vzniku požiaru. Rekonštrukčné práce po požiari na septickom oddelení sú takmer na konci. V júni ho plánujú uviesť do plnej prevádzky.

29732