Predseda vlády navštívil Špecializovaný liečebný ústav Marína v Kováčovej

17.02.2023

V rámci pracovného výjazdu dnes predseda vlády SR Eduard Heger navštívil aj Špecializovaný liečebný ústav Marína v Kováčovej. Liečia sa tu deti vo veku od 6 mesiacov po 18 rokov, niektoré z detí majú pri sebe aj rodičovský sprievod. Keďže liečba detských pacientov v ústave trvá približne jeden až tri mesiace, súčasťou zariadenia je aj materská a základná škola.
 
„V Špecializovanom liečebnom ústave Marína sa deti nielen liečia, ale aj vzdelávajú, takže zo školského vyučovania nič nevymeškajú. Kombinácia liečby a vzdelávania je vynikajúca, no zabezpečiť ideálny komfort pre detských pacientov je tiež mimoriadne náročné. Chcem preto oceniť tak prácu zdravotníkov, ako aj pedagogických pracovníkov,“ povedal predseda vlády.
 
Premiér si pozrel aj inovatívnu liečbu pomocou hyperbarickej komory, ktorú ústav otvoril v tomto roku. Komora pomáha pacientom napríklad pri zlepšovaní prekrvenia tkanív a orgánov, zlepšuje látkovú výmenu, regeneruje mozgové bunky, ale je určená aj pre pacientov s trieštivými poraneniami končatín, chronickým zápalom kostí a pod.
 
V ústave sa ročne lieči približne 1000 detských pacientov a 1200 dospelých. Okolo 500 pacientov navštevuje špecializovaný ústav ambulantne. Špecializovaný liečebný ústav Marína sa prioritne venuje detským pacientom po ťažkých úrazoch, ale poskytuje liečbu aj dospelým pacientom s neurologickými či ortopedickými problémami.
 
29670