Predseda vlády prijal úspešných slovenských olympionikov a paralympionikov

10.09.2021

Predseda vlády SR Eduard Heger dnes v Zrkadlovej sále Úradu vlády SR prijal členov slovenskej olympijskej a paralympijskej výpravy, ktorým sa na tohtoročných letných olympijských a paralympijských hrách v Tokiu podarilo pre Slovensko vybojovať medaily.
 
„Vašimi výkonmi v Tokiu ste nám robili obrovskú radosť a ja som dnes úprimne poctený, že vás môžem prijať na úrade vlády a aj osobne sa vám poďakovať za skvelú reprezentáciu Slovenskej republiky,“ povedal na začiatku stretnutia predseda vlády a dodal, že všetci máme v živote méty, ktoré túžime dosiahnuť a účasť na olympijských či paralympijských hrách je snom každého športovca. „Ste motiváciou pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy či obmedzenia. Svojimi výkonmi ukazujete, že sa to dá, že sa nikdy nevzdávate,“ ocenil premiér. 
 
Predseda vlády Eduard Heger v príhovore priblížil aj svoje pocity počas otváracieho ceremoniálu. „Keď som počas otváracieho ceremoniálu sledoval výpravy jednotlivých krajín, videl som hrdé a usmiate tváre športovcov. No len vy a vaši najbližší viete, koľko úsilia sa za usmiatou tvárou skrýva. Roky tvrdého tréningu, športová príprava namiesto zábavy s blízkymi, ale aj hnev a slzy, keď prišla únava a bolesť,“ vyjadril sa predseda vlády a doplnil, že športovci vo svojich disciplínach síce bojujú predovšetkým za seba a svoj tím, ale výkony robia dobré meno celému Slovensku. „Vzbudzujete radosť, vzbudzujete hrdosť na našu krajinu. Stávate sa vzorom pre mladých ľudí, ktorí so športom len začínajú. Šport nás zároveň učí sebadisciplíne a vytrvalosti. A to sú vlastnosti, ktoré oceníme pri výkone akéhokoľvek povolania či funkcie.“
 
Premiér zároveň oznámil, že plánuje z rezervy predsedu vlády uvoľniť 20 000 eur na zatraktívnenie vrcholového športu na Slovensku. „Šport je pre mňa veľká priorita. Preto by som vám chcel ponúknuť spoluprácu a spolu s vami nájsť spôsob, ako využiť túto symbolickú čiastku na to, aby sme zatraktívnili vrcholový šport na Slovensku v očiach ľudí a skvalitnili podmienky pre všetkých športovcov,“ uviedol premiér.
 
Za prítomných olympionikov sa prihovorila olympijská víťazka v trape Zuzana Rehák Štefečeková: „Som tu za tých úspešnejších aj menej úspešných olympionikov. Už len kvalifikovanie sa na olympiádu je tvrda práca a v daný deň nám to vyšlo ako vyšlo. Myslím si, že máme byť na čo hrdí. Verím, že vás aj tieto medaile motivujú k tomu, aby ste podporili šport. Každý jeden z členov olympijskej výpravy odviedol v Tokiu svoje maximum.“
 
Pripájame aj ilustračné zábery zo stretnutia.
Video: https://we.tl/t-runHFxqaTn
Foto: https://we.tl/b-bonRP12FIQ 
 
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
 
28827