Predseda vlády sa stretol s poľským prezidentom

11.05.2022

Prezident Poľskej republiky Andrzej Duda dnes po pol roku opäť pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. S premiérom Eduardom Hegerom hovorili o prehlbovaní vzájomnej spolupráce, situácii na Ukrajine, ale aj možnostiach diverzifikácie dodávok energetických surovín. „S Poľskom máme rovnaké postoje, pokiaľ ide podporu Ukrajiny po všetkých stránkach, vrátane jej členstva v Európskej únii,“ povedal premiér Eduard Heger s tým, že s poľským prezidentom Andrzejom Dudom hovorili aj o ďalších možnostiach pomoci Ukrajine.

Obaja predstavitelia spomenuli aj zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska, čo podľa Eduarda Hegera ešte podčiarkuje potrebu hľadania alternatívnych plánov na dovoz ropy a plynu. „Odpojenie je nevyhnutné, aby sme boli slobodní a aby sme neboli vydierateľní,“ povedal predseda vlády.

Poľsko je v tejto situácii pripravené Slovensku pomôcť.  Predseda vlády Eduard Heger v tejto súvislosti zdôraznil, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité čo najrýchlejšie spustenie prevádzky plynového interkonektoru Veľké Kapušany – Strachonica, ktorý umožní prístup aj k dodávkam skvapalneného zemného plynu LNG z Poľska.

Slovenský premiér aj poľský prezident sa zhodli na tom, že podporujú jednotný prístup Európskej únie voči ruskej invázii na Ukrajine, ale aj sankcie voči Ruskej federácií.

Obidve krajiny zároveň veria, že Ukrajina patrí do EÚ. Eduard Heger už počas samitu vo francúzskom Versailles, ktorý sa uskutočnil v dňoch 10. – 11. marca 2022 predstavil návrh integrácie krajiny do európskych štruktúr. V týchto dňoch slovenská diplomacia rokuje s európskymi partnermi ako Ukrajine v tomto smere pomôcť.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

29314