Predseda vlády SR Eduard Heger sa stretol s lotyšským prezidentom

28.03.2022

„Budúcnosť malých štátov je v spolupráci s ďalšími krajinami, ktoré vyznávajú demokraciu a slobodu,“ povedal predseda vlády SR Eduard Heger počas stretnutia s prezidentom Lotyšska Egilsom Levitsom. Návšteva hlavy štáty Lotyšska sa na Slovensku uskutočnila po 16 rokoch.

Dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu pociťujú najviac krajiny na východnej hranici NATO. „Slovensko a Lotyšsko spája táto hranica, a preto sme odkázaní na pomoc aliancie. Pre Slovensko a Lotyšsko je dôležitá jednota v Severoatlantickej aliancii a v Európskej únii. Ukončenie bojov a nastolenie mieru na Ukrajine je pre nás životne dôležité,“ uviedol premiér. 

Premiér Eduard Heger hovoril s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom aj o predsunutej vojenskej prítomnosti NATO. V Lotyšsku pôsobí približne 150 našich vojakov. „V roku 2018 Slovenská republika vyslala vojakov do Lotyšska. Dnes potrebujeme pomoc aliancie aj my, a preto aj na naše územie prídu vojaci aliancie,“ dodal predseda vlády.

Lídri diskutovali aj o podpore Ukrajiny, boji proti dezinformáciám, ale dotkli sa aj témy spoločného nákupu plynu, na ktorom sa dohodli predstavitelia Európskej únie na poslednom samite v Bruseli. Podľa slov Eduarda Hegera je znižovanie energetickej závislosti na Ruskej federácii a diverzifikácia zdrojov spoločným záujmom obidvoch krajín.

29236