Predseda vlády SR Eduard Heger sa stretol s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou

30.09.2022

Dnes, v piatok 30. septembra 2022 sa na Úrade vlády SR v Bratislave premiér Eduard Heger stretol s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou, ktorá pricestovala na oficiálnu návštevu Slovenska.

Slovenský premiér s maďarskou prezidentkou hovorili predovšetkým o vzájomných susedských vzťahoch medzi našimi krajinami, o spoločnom fungovaní v Európskej únii a ekonomických problémoch a energetickej kríze spôsobených ruskou agresiou voči Ukrajine. Obaja predstavitelia odsúdili pokus o anexiu ukrajinských území a označili otázku teritoriálnej integrity a suverenity Ukrajiny za nespochybniteľnú.

„Slovensko a Maďarsko majú rôzne pohľady na sankcie voči Rusku či riešenie energetickej krízy. Aj napriek rozdielnym postojom musíme diskutovať a hľadať kompromisy. Máme však aj mnoho spoločného, od histórie cez kultúru či ekonomiku, a preto budeme aj naďalej budovať dobré susedské vzťahy,“ povedal Eduard Heger.
V súvislosti so zákonom o postavení príslušníkov národnostných menšín na Slovensku predseda vlády SR maďarskú prezidentku informoval, že aktuálne prebieha legislatívny proces, a ubezpečil, že zákon bude v súlade so všetkými medzinárodnými odporúčaniami. „Záleží nám na tom, aby sa každý jeden obyvateľ cítil na Slovensku ako doma bez ohľadu na jeho národnosť,“ potvrdil predseda vlády.

Zhodli sa, že v Európe okrem riešenia akútnych pálčivych problémov potrebujeme strategicky uvažovať a plánovať v oblasti obrany, energetiky aj demografie.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
29501