Predseda vlády SR Eduard Heger telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským

21.02.2022

Telefonát inicioval Eduard Heger s cieľom vyjadriť podporu Ukrajine a zistiť, v ktorých oblastiach môžeme byť nápomocní.

Premiér Eduard Heger na úvod telefonátu povedal, že Slovensko je dobrý sused a priateľ. Ďalej zdôraznil, že  v otázke nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny je zhoda najvyšších ústavných činiteľov. Prezidenta oficiálne informoval o poskytnutej pomoci pre Ukrajinu: „Vláda SR 16. februára schválila pomoc vo výške 1,7 milióna eur, vrátane dvoch odmínovacích kompletov Božena a zdravotníckeho materiálu.“

Prezidenta ďalej informoval, že na pôde Európskej rady apeloval na navýšenie ekonomickej pomoci pre Ukrajinu a jej promptné vyplatenie. „Robíme tiež všetko preto, aby sme pomohli energetickej bezpečnosti Ukrajiny a vytvorili sme podmienky na vyššie dodávky plynu cez prípojku v Budinciach na túto zimnú sezónu,“ zdôraznil Eduard Heger.

Premiér sa tiež zaujímal o aktuálne dianie na rusko-ukrajinských hraniciach. Podľa prezidenta Volodymyra Zelenského je situácia veľmi napätá aj s ohľadom na množiace sa útoky na Donbase, počas ktorých už zahynuli dvaja ukrajinskí vojaci a viacero ďalších bolo zranených. Ukrajinský prezident však stále dúfa, že sa situácia vyrieši diplomatickou cestou.

Ukrajinský prezident tiež upozornil na to, že potrebujú nielen materiálnu, ale aj ekonomickú pomoc. Poďakoval Eduardovi Hegerovi za jeho prístup na Európskej rade a požiadal o podporu euroatlantických ambícií Ukrajiny. Slovensko ich podľa Eduarda Hegera podporuje: „Pretože každá krajina má právo rozhodnúť sa sama, kam bude patriť.“

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

29150