Predseda vlády SR Eduard Heger uvedie nových ministrov na rezorty

13.09.2022

Vláda Eduarda Hegera má od dnes nových členov, do funkcie ich vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Každý z nových ministrov je odborníkom v oblasti, ktorú bude mať vo svojej pôsobnosti. „Nových ministrov sme nevyberali podľa straníckeho kľúča. Chceli sme, aby v čase energetickej krízy a vojny na Ukrajine na uvoľnené posty nastúpili odborníci, ktorí dokážu hneď od prvého dňa podávať maximálny a profesionálny výkon,“ zdôraznil premiér Eduard Heger.
 
Ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stal medzinárodne uznávaný diplomat Rastislav Káčer, na post ministra hospodárstva nastupuje Karel Hirman, expert v oblasti energetiky. Na rezort spravodlivosti zasa prichádza advokát s bohatou praxou a odborník na medzinárodné právo Viliam Karas. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu dočasne povedie predseda vlády SR Eduard Heger.
 
Predseda vlády nových ministrov už dnes uvedie na svoje rezorty. Krátke fototermíny sa uskutočnia približne v nasledujúcom harmonograme:
14.10 h – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,
14.40 h – Ministerstvo spravodlivosti SR,
15.10 h – Ministerstvo hospodárstva SR.
O 15.40 h predseda vlády SR Eduard Heger navštívi rezort školstva.
 
Krátke vizitky nových členov vlády:
 
RASTISLAV KÁČER
Dlhoročný uznávaný diplomat, ktorý patril ku kľúčovým vyjednávačom vstupu SR do NATO. V rokoch 2003 – 2008 pôsobil ako veľvyslanec v USA. V tomto čase sa výrazne pričinil o to, že Spojené štáty zrušili vízovú povinnosť pre slovenských občanov, a prispel k tomu, aby sa na Slovensku uskutočnila vôbec prvá návšteva prezidenta USA. V rokoch 2013 – 2018 bol veľvyslancom v Maďarsku a od roku 2020 bol veľvyslancom v Českej republike. Rastislav Káčer je presvedčený demokrat, ktorý je konzistentný vo svojich názoroch. Dlhodobo presadzuje záujmy SR, ako aj jej miesto v euroatlantických ekonomických a bezpečnostných štruktúrach.
 
KAREL HIRMAN
Odborník v oblasti energetiky, ktorý pôsobil ako poradca premiérky Ivety Radičovej, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ale aj ako expert na energetiku v tíme poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Pôsobil tiež ako manažér a člen riadiacich orgánov niekoľkých slovenských energetických spoločností a v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre. Pravidelne publikuje články o energetike a otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
 
VILIAM KARAS
Na post ministra spravodlivosti prichádza z pozície predsedu Slovenskej advokátskej komory. V jej štruktúrach pôsobil viac ako 20 rokov, má preto bohaté skúsenosti s prípravou a tvorbou novej legislatívy. Viliam Karas je dlhoročný advokát, ktorý sa vo svojej praxi zameriaval na obchodné, občianske aj európske právo. Venuje sa aj pedagogickej činnosti, na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity sa zameriava na právo Európskej únie. Vzhľadom na svoje odborné pôsobenie má dobré výsledky pri spájaní ľudí z rozličných oblastí justície, či už ide o súdy, prokuratúru, advokáciu alebo akademickú obec.
29474