Predseda vlády SR Ľudovít Ódor prijal štátneho sekretára Svätej stolice kardinála Pietra Parolina

14.09.2023

Poverený predseda vlády Slovenskej republiky Ľudovít Ódor prijal na Úrade vlády SR štátneho sekretára Vatikánu kardinála Pietra Parolina, ktorý pricestoval na trojdňovú štátnu a ekumenickú návštevu Slovenska.

Druhý najvyšší predstaviteľ Vatikánu uskutočňuje samostatnú návštevu Slovenskej republiky po 23 rokoch pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov so Svätou stolicou, ako aj v kontexte 20. výročia návštevy pápeža Jána Pavla II. a 2. výročia návštevy pápeža Františka v našej krajine. 

Obaja predstavitelia zdôraznili vysokú kvalitu a intenzitu vzájomných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Premiér Ľudovít Ódor ocenil načasovanie návštevy kardinála Pietra Parolina v kontexte zajtrajšieho štátneho sviatku Dňa Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska. V piatok kardinál navštívi Šaštín, kde bude hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie. Predseda vlády pripomenul, že prvá zmienka o tomto dni pochádza ešte z roku 1412, kedy sa o ňom hovorilo na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom, aby uctievanie Sedembolestnej Panny Márie ako Patrónky Slovenska riadne ustanovil a povolil pápež Pavol VI. v roku 1966.

Premiér  Ľudovít Ódor taktiež ocenil celebrovanie slávnostnej omše v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore na jar tohto roka venovanej 30. výročiu nezávislosti Slovenskej republiky i symbolické uctenie si pamiatky na najvyššieho postaveného zástupcu Slovenska vo Vatikáne kardinála Jozefa Tomku. Rezidenciu kardinála Tomku poskytol Vatikán do prenájmu reprezentačnej kancelárii Slovenského historického ústavu v Ríme.

Predseda vlády poďakoval Svätej stolici za nového biskupa Spišskej diecézy Františka Trstenského, ktorého pápež František vymenoval 8. septembra.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
29960