Predseda vlády SR Ľudovít Ódor sa stretol s prezidentom Francúzskej republiky Emmanuelom Macronom

31.05.2023

Dnes, v stredu 31. mája 2023 na Úrade vlády SR v Bratislave sa predseda vlády SR Ľudovít Ódor stretol s prezidentom Francúzskej republiky Emmanuelom Macronom. Ten na Slovensko zavítal v čase, kedy si pripomíname 30. výročie nadviazania bilaterálnych vzťahov, ako aj 15 rokov strategického partnerstva. Prezident Macron na Slovensku povedal, že Francúzsku záleží na regióne strednej a východnej Európy a všetky členské štáty EÚ, či už malé alebo veľké, považuje za rovnako dôležité.

„Francúzsko je dôležitým strategickým partnerom a naše krajiny spájajú výborné vzájomné vzťahy. Francúzske firmy majú na Slovensku rozsiahle zastúpenie, pôsobia vo viacerých sektoroch a patria medzi významných zamestnávateľov. S prezidentom Emmanuelom Macronom sme diskutovali aj o ďalšom rozvoji bilaterálnych vzťahov, najmä v oblasti energetiky,“ povedal Ľudovít Ódor.

Slovenská republika s Francúzskou republikou aktívne spolupracuje a koordinuje sa v EÚ politikách, a to napríklad v oblasti jadrovej energie či diverzifikácie energetických zdrojov.

Témou rozhovoru slovenského premiéra s francúzskym prezidentom boli aj aktuálne výzvy, ktorým obe krajiny čelia. Či už sú to otázky bezpečnosti v súvislosti s vojnou u nášho východného suseda, dosahom konfliktu na ekonomiku krajín alebo strategická autonómia európskeho priemyslu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macronom pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Počas návštevy Bratislavy absolvoval stretnutie s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a vystúpil aj na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum. Zajtra sa predseda vlády SR opätovne stretne s prezidentom Macronom v Kišiňove na druhom summite Európskeho politického spoločenstva.

29828