Predseda vlády SR Robert Fico na rokovaní ER v Bruseli

23.06.2017

R. FICO: Slovensko chce byť v užšom jadre iniciatív na posilnenie obrany EÚ


      Brusel/Bratislava 23. júna (TASR) - Slovensko chce byť v užšom jadre integrujúcej sa Európy, čo platí aj v oblasti iniciatív zameraných na posilnenie obrany a bezpečnosti. Po skončení summitu EÚ v Bruseli to dnes uviedol slovenský premiér Robert Fico.
      V rámci diskusií o bezpečnosti Fico ocenil výzvu lídrov EÚ adresovanú internetovým spoločnostiam, aby v rámci boja proti terorizmu vyvinuli systémy na identifikáciu a likvidáciu prejavov nabádajúcich na teroristické činy a radikalizáciu.
      Taktiež víta návrhy zaviesť do roku 2020 nový systém registrácie vstupov a výstupov do Schengenu. To znamená koniec pečiatkovania pasov, ako aj zavedenie mechanizmu, ktorý poskytne úradom relevantné údaje o cudzincoch ešte pred ich vstupom do Schengenu. V tejto oblasti je podľa neho dobré, že dochádza k posilnenej výmene informácií medzi tajnými službami, čo potvrdil najmä rok 2016.
      Fico s odkazom na debaty o užšej vojenskej spolupráci (známej pod skratkou PESCO) upozornil, že zmluvy EÚ neumožňujú hovoriť o spoločnej armáde. Slovensko ale víta iniciatívy zamerané na užšiu štruktúrovanú obranu.
      "O toto máme záujem. Obrana a bezpečnosť sú oblasti, ktoré budú predmetom zbližovania krajín a vytvárania užšieho jadra," povedal predseda vlády SR.
      Pripomenul, že členské krajiny majú tri mesiace na to, aby sa k iniciatíve PESCO prihlásili; do konca tohto roka by mohla dostať už ucelenejšiu podobu. Jej súčasťou sú snahy združovať vojenské spôsobilosti a výdavky, podporovať európsky obranný priemysel a zároveň spájať a koordinovať činnosti, ako sú výcvik či mierotvorné misie.
      Pri citlivej otázke migrácie, ktorej sa lídri EÚ venovali dnes dopoludnia, Fico zdôraznil, že sa v záveroch vôbec po prvý raz objavil termín "ekonomický migrant". To podľa neho posúva debaty viac smerom k tomu, ako lepšie chrániť schengenské hranice, čo bude SR vždy podporovať.
      Argumentom majú byť aj slová talianskeho premiéra, ktorý upozornil, že do 21. júna tohto roku prišlo do Talianska 71.000 migrantov, o 25 percent viac ako vlani v rovnakom období. To podľa Fica znamená, že sa EÚ musí prioritne zamerať na Líbyu, cez ktorú vedú migračné trasy. Únia tiež musí byť podľa jeho slov pripravená budovať štruktúry a logistiku a pomáhať s výcvikom pobrežnej stráže a poriadkových síl, aby zabránila nelegálnej migrácii, ktorá má jasný ekonomický charakter.
      "Neexistuje žiadne ľudské právo žiť v EÚ a pracovať tam," vyhlásil Fico.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

R. FICO: Ak Slovensko nezíska EMA, "nebudeme sa hádzať o zem"


      Brusel/Bratislava 23. júna (TASR) - Ak to bude férová súťaž, nech vyhrá najlepšia ponuka. Uviedol to dnes slovenský premiér Robert Fico na summite EÚ ohľadom súťaže, ktorá sa rozpútala medzi členskými štátmi Únie v súvislosti s výberom budúceho umiestnenia pre Európsku agentúru pre lieky (EMA) a Európsku bankovú agentúru (EBA), ktoré sídlia v Londýne.
      Predseda Európskej rady Donald Tusk na summite EÚ v Bruseli predstavil vo štvrtok (22.6.) večer upravené kritériá, podľa ktorých budú európski ministri v novembri rozhodovať o novom sídle pre EMA a EBA. Ešte predtým ponuky všetkých krajín posúdi Európska komisia.
      Týždenník Politico upozornil, že nové kritériá nie sú výhodné pre menšie členské krajiny, ako je aj Slovensko, aby úspešne zabojovali o presun niektorej z agentúr.
       Fico na otázku TASR, či slovenská strana súhlasí s takýmto pohľadom na vec, odpovedal, že Slovensko s kritériami, ktoré predstavil Tusk, problém nemá.
      "Nie je žiadna agentúra, o ktorú by niekto nemal záujem. Ide o dve veľké agentúry a nemajme ten pocit, že sťahujeme malý domček so záhradkou," opísal situáciu Fico. Pripomenul, že v prípade EMA, o ktorú sa uchádza Bratislava, ide o agentúru s takmer 1000 zamestnancami, ktorým treba pripraviť nielen vhodné kancelárie, ale aj podmienky na školskú dochádzku pre ich deti v medzinárodných školách, a zabezpečiť treba aj permanentné kapacity v hoteloch kvôli vysokému počtu pracovných stretnutí, seminárov a konferencií. Dodal, že je veľa ďalších požiadaviek na "ukotvenie" tejto agentúry.
      Podľa jeho slov je až 22 členských krajín Únie, ktoré sa chcú "pobiť" o tieto dve agentúry.
      "Ak táto súťaž bude férová, nech vyhrá ten, ktorý je schopný ponúknuť lepšie podmienky. Asi sa zhodneme na tom, že Berlín naozaj vie ponúknuť iné podmienky ako malá Bratislava," zhodnotil situáciu.
      Fico spresnil, že o snahe získať agentúru EMA opakovane už hovorili aj vo vláde a Slovensko sa oficiálne prihlási do súťaže. Termín prihlášok je do 31. júla.
      "Ak to nevyjde, nebudeme sa hádzať o zem. Ak dá niekto lepšiu ponuku, budeme to rešpektovať," dodal premiér.


TK ER Brusel - 1. časťTK ER Brusel - 2. časťTK ER Brusel - otázky a odpovede22429