Predseda vlády SR sa stretol s novým americkým veľvyslancom na Slovensku

04.10.2022

Dnes, v utorok 4. októbra 2022 na Úrade vlády SR sa predseda vlády Eduard Heger stretol s novým mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Spojených štátov amerických na Slovensku Gautamom Ranom.

Hovorili spolu o aktuálnej energetickej kríze a predseda vlády objasnil novému veľvyslancovi situáciu v našej krajine. „Slovensko je zodpovedný spojenec a partner v NATO a EÚ, ale pri riešení energetickej krízy potrebujeme podporu nielen z Bruselu, ale aj z Washingtonu,“ uviedol Eduard Heger.

Ďalšou témou stretnutia bola aktuálna situácia na Ukrajine. „Slovensko zohralo aktívnu úlohu v Európskej únii pri podpore kandidátskeho štatútu Ukrajinu. Náš východný sused sa po skončení agresie musí rozvíjať a len zblíženie s Úniou zabezpečí trvalý a demokratický rozvoj tejto krajiny,“ vyhlásil Eduard Heger. Po ruskej agresii na Ukrajine došlo tiež k zvýšeniu intenzity vzťahov medzi Slovenskom a USA. 

„206 miliónov eur, ktoré Slovenská republika dostane v rámci vojenskej pomoci od USA, ukazuje, že sme zodpovedným spojencom v transatlantickom priestore. Tieto peniaze budú využité na modernizáciu ozbrojených síl, antidronovú ochranu, ale aj na boj proti hybridným hrozbám,“ povedal premiér Eduard Heger a poďakoval sa za silné spojenectvo v rámci Severoatlantickej aliancie.

Predseda vlády SR spolu s americkým veľvyslancom diskutovali o posilnení bilaterálnych obchodných vzťahov či vzájomných investícií. Na stretnutí premiér veľvyslanca informoval aj o úspechu Slovenska v boji proti korupcii aj v súvislosti so zavedením registra konečných užívateľov výhod. Eduard Heger a Guatam Rana sa zhodli, že vzťahy medzi našimi krajinami sú bezproblémové. Ich výnimočnú kvalitu potvrdila aj májová návšteva prvej dámy Jill Bidenovej na Slovensku. 

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Gautam Rana je kariérny diplomat, v zahraničnej službe pôsobí od roku 2002.


Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
29509