Predseda vlády SR si pripomenul Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

27.01.2023

Predseda vlády SR Eduard Heger si dnes, v piatok 27. januára 2023 položením venca k pamätníku na Rybnom námestí v Bratislave pripomenul Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

„Holokaust bol riadenou a plánovanou genocídou. Nenávisť voči židom a ďalším skupinám obyvateľov sa nezrodila zo dňa na deň. Začala sa slovnými útokmi a systematickým obviňovaním, neskôr boli prijaté prísne zákony, ktoré obmedzovali ich ľudské práva aj každodenný život. Nenávisť sa rozšírila do celej spoločnosti a výsledkom bolo tragické „konečné riešenie“ - milióny nevinných ľudí odsúdených na istú smrť v plynových komorách. Život týchto ľudí stratil akúkoľvek cenu,“ povedal predseda vlády Eduard Heger.

Podľa slov premiéra nám holokaust ukázal, aké ľahké je prejsť od nenávistných slov k ohavným skutkom. „Pretože ľudská pamäť je krátka, musíme si tieto hrôzy neustále pripomínať. Z úcty k obetiam máme povinnosť odmietnuť nenávisť už v jej zárodkoch a namiesto hnevu a nevraživosti sa zameriavať na dialóg, rešpekt a vzájomné porozumenie,“ zdôraznil predseda vlády.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov v roku 2005.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
29651