Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová si uctila pamiatku obetí totalitného režimu

21.08.2011
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová si v nedeľu 21. augusta 2011 uctila pamiatku obetí totalitného režimu položením venca k pamätníku na ružinovskom cintoríne v Bratislave.

- - - - - -

Vyhlásenie predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej k výročiu invázie armád Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968

Invázia armád Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 si už prvý deň vyžiadala obete na životoch a viacerých vážne zranených. Nasledovali politické čistky a perzekúcie tých, ktorí neskrývali svoje rozhorčenie a otvorene prejavovali svoj nesúhlas. Režim fungoval na korupčnom systéme: výmenou za akceptovanie okupácie a za pasívne prijímanie takzvanej normalizácie boli sociálne a existenčné istoty. Normalizácia potvrdila zločinecký charakter komunistického režimu, ktorý sa etabloval predovšetkým politickými procesmi v päťdesiatych rokoch. Výsledkom cynizmu a neľudskosti komunistického režimu a vlády komunistickej strany bolo množstvo nevinných obetí, pustošenie ducha, ničenie hodnôt európskej civilizácie, devastácia hospodárstva, vymazanie historickej pamäti a rozdvojená morálka.
Aj pre tieto dôsledky nebola cesta slobody a demokracie po novembri 1989 samozrejmá a jednoduchá. Dve desaťročia slobody ukázali jej krehkosť a zraniteľnosť. Tretia dekáda našej demokracie by preto mala byť obdobím upevnenia fungovania právneho štátu, demokracie a jej inštitúcií a tiež obdobím rozvoja občianskej spoločnosti.
Bez živej historickej pamäti však riskujeme, že budeme opakovať staré chyby a omyly v nových podmienkach a súvislostiach. Vymoženosti slobody by nemali zastrieť príbeh neslobody. Sloboda, v ktorej by sa stratila historická pamäť i rešpekt pred utrpením nevinných v časoch neslobody, riskuje, že sa objavia nové podoby nespravodlivosti. Preto aj výročie augustových udalostí je výzvou nezabúdať a zároveň citlivo vnímať každý prejav nespravodlivosti, zneužitia vplyvu a postavenia, každý prejav radikalizmu a netolerancie. Toto sa musí stať nevyhnutnou súčasťou vyššej politickej i občianskej kultúry. Aby Slovensko bolo lepším domovom pre všetkých občanov.


 

3766