Premiér Eduard Heger diskutoval s veľvyslancami krajín EÚ pôsobiacimi v SR

06.05.2021

Predseda vlády SR Eduard Heger sa vo štvrtok 6. mája 2021 zúčastnil na videokonferencii s veľvyslancami krajín Európskej únie, ktorí pôsobia na Slovensku alebo sú pre Slovensko akreditovaní. Jednou z hlavných tém diskusie bola pandémia koronavírusu. Veľvyslanci sa zaujímali o priebeh očkovania u nás, ako aj o postoj SR k spoločnému „zelenému certifikátu“, ktorý by umožnil cestovanie v rámci EÚ. Premiér Eduard Heger uviedol, že o tejto téme sa intenzívne diskutuje medzi ministerstvami. „Hľadáme najvhodnejšie riešenie v rámci EÚ. Certifikát by sme chceli mať pripravený v júni, aby ľudia mohli cestovať,“ informoval Eduard Heger. „Predpokladáme, že čoskoro budú zaočkovaní všetci, ktorí sa očkovať chcú,“ doplnil predseda vlády.

Popri pandémii koronavírusu bol témou diskusie aj blížiaci sa Sociálny samit EÚ v portugalskom Porte. Premiér a veľvyslanci sa zhodli, že sociálne otázky budú mať na európskej úrovni vysokú prioritu kvôli digitálnej a zelenej tranzícii, ale aj pre dopady pandémie na ekonomiky jednotlivých krajín. Eduard Heger osobitne podčiarkol riziko energetickej chudoby, ktorá sa pri vysokých klimatických ambíciách môže prehĺbiť, a preto by malo byť súčasťou sociálnej agendy v EÚ.  Veľvyslancom EÚ priblížil aj hlavné priority slovenského Plánu obnovy a odolnosti.

Premiér veľvyslancov ubezpečil o jednoznačnom proeurópskom a proatlantickom smerovaní jeho vlády. „Tešíme sa, že sme členmi Európskej únie a sme vďační za všetky benefity, ktoré nám z členstva v nej vyplývajú. Nemôžeme to ale brať ako samozrejmosť a o tomto chceme hovoriť aj počas Konferencie o budúcnosti Európy, ktorú na Slovensku spustíme už 9. mája,“ povedal Eduard Heger. „Európa musí byť silnejšia, svoje postoje musíme koordinovať a vzájomne komunikovať. Pri prijímaní rozhodnutí však treba prihliadať na regionálne rozdiely medzi jednotlivými krajinami,“ dodal predseda vlády.

Veľvyslanci EÚ so slovenským premiérom hovorili aj o boji proti korupcii. Eduard Heger uviedol, že hoci v tejto oblasti boli uskutočnené viaceré významné kroky, v boji proti korupcii sme stále na začiatku. „Je to dlhodobý proces, v ktorom musíme pokračovať,“ zdôraznil.

Veľvyslanci počas videokonferencie s predsedom vlády otvorili viacero ďalších tém, hovorili napríklad o obnoviteľných zdrojoch energie, poľnohospodárstve, ale aj o aktuálnej situácii na Ukrajine.
28501