Premiér Eduard Heger na darcovskej konferencii pre Ukrajinu

05.05.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger sa vo štvrtok 5. mája 2022 vo Varšave zúčastnil na medzinárodnej darcovskej konferencii pre Ukrajinu, ktorú v spolupráci s Európskou komisiou a predsedom Európskej rady Charlom Michelom spoločne zorganizovali predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki a švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Slovensko na pomoc Ukrajine prispelo sumou 540-tisíc eur, ktoré budú môcť na humanitárne účely využiť vybrané agentúry OSN. „Finančná podpora je pre Ukrajinu veľmi dôležitá. No táto konferencia nie je len o peniazoch, je to v prvom rade snaha zachrániť čo najviac ľudských životov a zmierniť utrpenie mužov, žien, detí. A úlohou nás ostatných krajín je robiť všetko pre to, aby Ukrajina nielen vyhrala vojnu, ale aby sa čo najskôr dokázala postaviť na nohy. Slovensko bude aj naďalej pokračovať v podpore a pomoci pre Ukrajinu, pretože si veľmi dobre uvedomujeme, že Ukrajina musí zostať slobodnou a demokratickou krajinou s medzinárodne rešpektovanou územnou celistvosťou,“ vyhlásil premiér Eduard Heger.

Slovensko sa už začiatkom apríla zapojilo aj do online Svetovej darcovskej konferencie pre utečencov a vnútorne vysídlené osoby z Ukrajiny, počas ktorej sa zaviazalo poskytnúť humanitárnu pomoc vo výške 530 miliónov eur, išlo o nevyčerpané finančné prostriedky z eurofondov. 
29308