Premiér Eduard Heger na slávnostnom otvorení Jarkovej ulice v Prešove

18.06.2021

Prešov 18. júna (TASR) - Zrekonštruovanú Jarkovú ulicu mesto Prešov v piatok slávnostne odovzdalo do užívania verejnosti. Pribudli tam nová dlažba, zeleň, moderné architektonické prvky i parkovacie miesta. Ide o ulicu, ktorá sa nachádza priamo v historickom jadre mesta. Na otvorení sa zúčastnil i premiér Eduard Heger (OĽANO).
      
"Nie sme z pandémie ešte úplne vonku, ale musíme sa pozerať na to, ako obnovíme Slovensko po náročnom čase, ktorý máme za sebou. Táto ulica je dnes práve symbolom obnovy a ukazuje, že obnova je potrebná. V meste je nádherné to, že keď opravíte takúto významnú časť, do ktorej chodia prirodzene samotní občania a vidia, ako pekne to môže byť urobené, tak sú jednak na svoje mesto hrdí, sú radi, že tu môžu privítať ďalších turistov, ktorí si to užijú, a vraciame radostného ducha do mesta, keď sa veci opravujú," povedal Heger.
      
Hlavným cieľom rekonštrukcie ulice, ktorá sa začala v máji minulého roka, bolo podľa radnice predovšetkým zachovať jej historickú urbanistickú štruktúru a zároveň z nej urobiť spoločensky atraktívny priestor v centre mesta.
      
"Obnovu Jarkovej ulice môžeme bezpochyby označiť za investíciu celomestského významu. Išlo o náročný a rozsiahly projekt, ktorý si okrem nemalých financií vyžiadal aj veľké odhodlanie a odvahu nás všetkých," uviedla primátorka mesta Andrea Turčanová a poďakovala sa zhotoviteľovi za zvládnutie prác, ako aj architektovi za naplánovanie a realizáciu ulice.
      
Rekonštrukciu Jarkovej ulice v dĺžke takmer 900 metrov zrealizovala firma Unistav za 3.295.210,80 eura bez DPH, pričom predpokladaná hodnota zákazky bola pôvodne 3.950.000 eur bez DPH. Podľa konateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Františka Kočiška práce skomplikovala pandémia, keď v jednom prípade bola v karanténe celá skupina. "V Prešove sme už realizovali niektoré etapy rekonštrukcie Hlavnej ulice, takže sme si boli istí, že to zvládneme," povedal Kočiško.
      
Jarková ulica v historickom centre Prešova má slúžiť prioritne chodcom. Pribudli tam lavičky, kockové taburetky, odpadkové koše, výsadbové misy, stojany na bicykle aj fontánka s pitnou vodou. Rovnako i kamery a verejné osvetlenie, ktoré spĺňa požiadavky na systém City Touch. Namiesto poškodených a suchých stromov a ich pňov bolo vysadených 47 kusov nových zdravých stromov. Po rekonštrukcii je k dispozícii i 89 pozdĺžnych parkovacích miest.
      
Mesto plánuje ešte v tomto roku aj realizáciu posledného úseku Jarkovej ulice s výmerou 632 štvorcových metrov pri obchodnom centre.
28629