Premiér Eduard Heger na úrade vlády privítal holandský kráľovský pár

08.03.2023

Predseda vlády SR Eduard Heger sa dnes v Bratislave stretol s holandským kráľom Viliamom-Alexandrom a kráľovnou Máximou. Počas slávnostného obeda, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti štátnej návštevy holandského kráľovského páru na Slovensku, Eduard Heger vyzdvihol prehlbujúce sa vzájomné vzťahy medzi našimi krajinami.

„Návšteva kráľa Viliama-Alexandra a kráľovnej Máximy na Slovensku je dôležitým signálom tak pre našu krajinu, ako aj pre celý región V4,“ povedal predseda vlády SR Eduard Heger.

Holandsko je považované za krajinu, v ktorej sa dbá na uplatňovanie zásad právneho štátu. K princípu „Rule of Law“ sa hlási aj Slovenská republika. „Naša demokracia je dnes ťažko skúšaná. Snahu o očistu právneho štátu nám skomplikovala pandémia aj ruský útok na Ukrajinu. Aj tieto udalosti významne prispeli k šíreniu dezinformácií, ktorých úlohou bolo podkopať právny štát a vyvolať nedôveru voči štátnym inštitúciám. Dôsledkom toho je silná polarizácia spoločnosti. O to viac ale chceme v očiste našej spoločnosti pokračovať a chceme robiť také kroky, ktoré obnovia dôveru občanov v štát a jeho predstaviteľov,“ vyhlásil slovenský premiér.

Slovensko a Holandsko majú spoločnú skúsenosť s vraždou investigatívneho novinára. Aj z tohto dôvodu sa obe krajiny angažujú v lepšej ochrane novinárov, aby sa nemuseli obávať o svoj život a boli tiež chránení voči šikanóznym žalobám. „Slobodné médiá sú jedným z pilierov demokracie a úlohou štátu, ktorý si ctí demokratické zásady, je zabezpečiť médiám vhodné podmienky pre výkon novinárskej práce,“ povedal Eduard Heger. 

Eduard Heger počas obeda skonštatoval, že pevné ukotvenie Slovenska v rámci euroatlantických štruktúr aj po blížiacich sa voľbách je pre ďalší rozvoj demokracie nevyhnutné. „Naša krajina v uplynulých rokoch postupne prestala dobiehať životnú úroveň krajín Európskej únie. Aby sme tento stav zmenili, potrebujeme reformy, ktoré sme už naštartovali prostredníctvom plánu obnovy, ale aj partnerov ako Holandsko, aby sme mohli rozvíjať spoluprácu pri podpore výskumu a inovácií.“

Témou spoločného obeda bola aj aktuálna situácia na Ukrajine. „Moja vláda s Ukrajinou spolupracovala ešte pred vojnou. Pochopili sme, že ekonomický a politický rozvoj nášho východného suseda bude prínosom aj pre nás. Práve z tohto dôvodu sme oživili vzájomné vzťahy a podporili sme integračné úsilie Ukrajiny. Po ruskom útoku sme prijali tisícky utečencov a pevne stojíme na strane Ukrajiny. Ukrajina chce spravodlivý mier a bez konzistentnej vojenskej pomoc sa k nemu nikdy nedopracujeme. A keďže s Ukrajinou nás spája spoločná hranica, veľmi dobre si uvedomujeme, že mať stabilného a demokratického suseda je pre bezpečnosť našej krajiny kľúčové,“ zdôraznil slovenský premiér.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
29698