Premiér Eduard Heger prijal predstaviteľov ukrajinsko-slovenskej skupiny priateľstva

06.05.2022

Na Úrade vlády SR v Bratislave dnes premiér Eduard Heger prijal predstaviteľov ukrajinsko-slovenskej skupiny priateľstva, medzi ktorými boli poslanci politickej strany Sluha ľudu. Zástupcovia Ukrajiny sa poďakovali za každú pomoc, ktorú im Slovensko v boji proti agresorovi poskytuje. „Dnes už nie je dňa, kedy by obyvatelia Ukrajiny nevideli, ako im Slovensko a jeho občania pomáhajú,“ povedal Anatolij Vjačeslavovyč Kosťukh, predseda ukrajinsko-slovenskej skupiny priateľstva. „Hrdinsky ste sa postavili brutálnemu útoku a priniesli ste do sveta silnú ľudskosť a úctu k životu. Ďakujem, že bojujete aj za nás,“ vyhlásil v reakcii Eduard Heger.

Slovensko veľkou mierou pomáha Ukrajine všetkými dostupnými prostriedkami. Počas stretnutia sa premiér Eduard Heger zaujímal, akú pomoc bude Ukrajina potrebovať po skončení vojny. Predstavitelia ukrajinskej strany osobitne ocenili železničné prekladisko v Haniske pri Košiciach, prostredníctvom ktorého sa na Ukrajinu prepravuje pomoc z celej Európskej únie. Predsedu vlády informovali, že po vojne bude potrebné obnoviť infraštruktúru, ale aj školy či lekárne. Zástupcovia Ukrajiny prichádzajú s návrhom regionálneho rozdelenia pomoci tak, aby materiál či finančné prostriedky smerovali prioritne do oblastí, ktoré ich najviac potrebujú.

Členovia ukrajinskej delegácie sa počas návštevy stretli aj s odídencami, ktorí sa momentálne nachádzajú na území Slovenska. Premiérovi Eduardovi Hegerovi od nich odovzdali poďakovanie za podporu tak od obyvateľov Slovenska, ako aj od štátu a samospráv.
29309