Premiér Eduard Heger rokoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou

17.05.2021

Dnes, v pondelok 17. mája 2021 sa uskutočnila videokonferencia predsedu vlády SR Eduarda Hegera s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá v čase pandémie neprijíma zahraničné návštevy. Hlavnými témami boli boj proti pandémii Covid-19, vakcinácia, ale aj politická situácia na Slovensku a v Nemecku.

Slovensko chce naďalej rozvíjať strategické politické a ekonomické vzťahy s Nemeckom. „Nemecko je pre Slovensko kľúčovým nielen ekonomickým partnerom v regióne,“ povedal premiér Eduard Heger s tým, že Slovensko má záujem tieto vzťahy ďalej rozvíjať aj v ďalších oblastiach vrátane inovácií v automobilovom priemysle, digitálnych technológií, výskumu a vývoja či zelenej ekonomiky. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ocenila protikorupčné nastavenie vlády a uviedla, že doterajšia spolupráca bola vždy dobrá a Slovensko stále patrilo medzi štáty EÚ, ktoré hľadali riešenia.

Pomerne veľká časť rozhovoru sa venovala postupu očkovania v oboch krajinách, objednávkach a dodávkach vakcín, ale aj stále platných opatreniach. „Chcel by som sa poďakovať za solidaritu počas pandémie a za podporu pri prerozdelení vakcín,“ uviedol počas videokonferencie premiér E. Heger.

Premiér sa zaujímal aj o vnútropolitickú situáciu v Nemecku, kde sa majú v septembri uskutočniť parlamentné voľby. Na stole boli tiež otázky súvisiace so vzťahom k Rusku, ale venovali sa aj mimoriadnemu stretnutiu Európskej rady, ktoré sa uskutoční 24. a 25. mája v Bruseli.

Fotografie z videokonferencie nájdete tu:
https://we.tl/b-9pzM21yTZa


Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR

28530