Premiér: EÚ musí vyriešiť predovšetkým výzvy vo svojom susedstve

06.10.2021

Ľubľana 6. októbra (TASR) - Ak chce Európska únia byť uveriteľný globálny líder, musí zvládnuť výzvy vo svojom susedstve – na západnom Balkáne, avšak aj na Ukrajine či v africkom regióne Sahel. V stredu to uviedol slovenský premiér Eduard Heger pred prvým plenárnym rokovaním samitu krajín EÚ a západného Balkánu v Slovinsku.
      
"Všetci si uvedomujeme, že Európa musí byť globálny líder, musí mať kvalitné vzťahy s ostatnými lídrami – ale na to, aby sme v tom boli uveriteľní, musíme zvládnuť naše vzťahy v susedstve. Od tohto sa bude odvíjať aj naša autorita voči takým hráčom ako Čína, USA alebo Rusko," povedal predseda vlády pred kongresovým centrom zámku Brdo pri Kranju. "Slovensko je podporovateľom rozširovania (EÚ) o západný Balkán," pripomenul Heger. "Je to kľúčová téma pre Európsku úniu a aj samotný fakt, že sa nám podarilo zmobilizovať 30 miliárd eur na nasledujúcich sedem rokov, ukazuje, že to myslíme vážne," poznamenal premiér.
      
EÚ sa zaviazala poskytnúť krajinám západného Balkánu grantové financovanie vo výške deväť miliárd eur prostredníctvom desiatich ústredných investičných iniciatív, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke Rady EÚ. Tento plán tiež podľa EÚ pomôže prilákať verejné a súkromné investície podporované záručným nástrojom pre západný Balkán, ktorý má potenciál mobilizovať 20 miliárd eur.
      
Účastníci samitu krajín EÚ a západného Balkánu diskutujú o posilnení regionálnej spolupráce, ako aj o sociálno-ekonomickej obnove regiónu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Témou samitu je aj spomínaný Hospodársky a investičný plán pre západný Balkán, ktorého cieľom je dlhodobo podporovať oživenie hospodárstva v regióne a urýchliť jeho ekologickú a digitálnu transformáciu.
      
Samit sa koná z iniciatívy slovinského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začalo 1. júla. Heger by sa na Slovensko mal vrátiť v stredu popoludní.

Foto: TASR
28889