Premiér Heger hovoril na hraniciach s Ukrajinou o vzájomnej solidarite

25.02.2022

Vyšné Nemecké 25. februára (TASR) – Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) vyzdvihol počas návštevy slovensko-ukrajinskej hranice vo Vyšnom Nemeckom vzájomnú solidaritu. Zdôraznil pripravenosť Slovenska podať Ukrajincom utekajúcim pred vojnou pomocnú ruku aj v podobe občerstvenia či ubytovania.

"Je tu zima, chceme, aby ľudia zbytočne vonku nemrzli. Aby mali čo najlepšie zabezpečenie, občerstvenie a plynulý odvoz či už k ich rodinám a známym, alebo im budeme hľadať miesto, kde ich dočasne ubytujeme," podotkol šéf vládneho kabinetu. Priblížil, že situácia na hraničnom priechode je pokojná a čakacie lehoty minimálne.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) informoval, že štát má desaťtisíce možností na ubytovanie. Ďalšie ponúkajú jednotlivci a mnohé organizácie. "Kreuje sa operačný štáb, ktorý to bude dávať dokopy, aby sme vedeli čo najefektívnejšie tie kapacity využiť," doplnil. Zopakoval, že rezort vnútra plánuje zriadiť takzvané hotspoty pre prípad zvýšeného nárastu ľudí z Ukrajiny.

Heger v tejto súvislosti hovoril aj o solidarite zo strany ďalších štátov EÚ. "Ak to bude potrebné a kapacity by boli vyčerpané, siahneme po ich podanej ruke," povedal.

Šéf kabinetu zároveň zdôraznil potrebu posilnenia obranyschopnosti. "Jednoznačne musíme posilniť obranyschopnosť a bezpečnosť európskeho priestoru, obzvlášť východnej hranice," zdôraznil.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) priblížil, že všetky krajiny na východnej hranici Severoatlantickej aliancie požiadali o aktiváciu článku štyri, to znamená bezpečnostné konzultácie. Podľa jeho slov naďalej prebiehajú. Doplnil, že telefonuje s ministrami troch krajín NATO a intenzívne hľadajú riešenia. Deklaroval tiež, že Slovensko má zabezpečený vzdušný priestor tak, ako je zabezpečený celý vzdušný priestor Severoatlantickej aliancie. Priblížil, že  najbližší realizovaný útok na Ukrajinu bol necelých 200 kilometrov od slovenskej hranice.

29173