Premiér hovoril s F. Timmermansom aj o zelených investíciách z plánu obnovy

04.02.2022

Bratislava 4. februára (TASR) - Zelené investície z plánu obnovy, reformy, ako aj zaradenie jadra a plynu medzi dočasne udržateľné zdroje, boli témami piatkového rokovania premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za Európsku zelenú dohodu Fransom Timmermansom. Premiér ho tiež informoval o schválených reformách a pripravovaných v plánoch v oblasti životného prostredia.
      
Heger ocenil, že EK tento týždeň zaradila jadro a plyn medzi dočasne udržateľné zdroje. "Aj pri tejto téme sme hovorili, že je dôležité zohľadňovať v rámci EÚ východiskové pozície jednotlivých krajín. Slovensko má svoj energetický mix založený vo veľkej miere na jadrových elektrárňach," povedal premiér na spoločnej tlačovej konferencii.
      
Timmermansovi premiér predstavil plán obnovy, ktorý je podľa jeho slov do veľkej miery cestovnou mapou k zelenšiemu Slovensku. "Hovorili sme aj o zelených investíciách, ktoré sa majú z plánu obnovy realizovať, ale aj o potrebe kvalitného vzdelávania o klimatickej zmene," dodal Heger. Ubezpečil Timmermansa, že Slovensko je súčasťou zelenej koalície európskych štátov. Predstavil mu tiež úspechy, ako je napríklad schválenie reformy národných parkov a tiež spustenie zálohovania plastových fliaš a plechoviek.
      
Timmermans ocenil kvalitu spolupráce s Úradom vlády SR. Poukázal na potrebu obnovy domov na Slovensku smerujúcej k nižším cenám energií. Pripomenul tiež, že Slovensko je veľmi industrializovaná krajina a malo by zabezpečiť zníženie potreby zdrojov z iných krajín.

foto: tasr
29112